Stymulator serca

Stymulator serca

W kardiologii istnieje wiele możliwości, którymi lekarz stara się wyleczyć i poprawić komfort życia chorego. Jedną z nich są metody, opierające się w głównej mierze na stosowaniu leków. Na drugim biegunie zaś znajdują się techniki inwazyjne, do których zaliczają się między innymi metody wspomagające pracę serca. Należą do nich takie urządzenia jak stymulator serca i kardiowerter defibrylator.

stymulator serca

Elektrostymulacja mięśnia sercowego

Niektóre choroby serca powodują, że jego praca jest zbyt wolna. Przez to, nie jest ono w stanie rozprowadzić odpowiedniej ilości krwi po całym organizmie chorego. Stymulacja serca, jest to więc nic innego, jak elektryczne pobudzanie jego pracy, za pomocą odpowiednich urządzeń. Stosowanie jej może być przez krótki czas, lub na stałe, by pobudzać jego pracę.

Wszczepienie stymulatora jest stosowane u tych chorych, którzy w wyniku zbyt wolnej pracy serca, cierpią między innymi na częste i silne zawroty głowy, a nawet powtarzające się omdlenia. Te z kolei objawy świadczą o tym, że zapotrzebowanie organizmu chorego na tlen, który jest rozprowadzany przez krew nie jest w wystarczający sposób zaspokajane.

Zabieg implantacji stymulatora serca przeprowadza lekarz kardiolog poprzez nakłucie żyły pachowej lub podobojczykowej, przez którą wprowadza elektrody bezpośrednio do serca. Następnie elektrody łączy ze stymulatorem. Na koniec po wytworzeniu tzw. Kieszonki na urządzenie zeszywa się skórę. Całość jest bezbolesna – wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zwykle trwa do godziny czasu. Wypis pacjenta następuje w kolejny dzień lub dwa dni od zabiegu.

Nowoczesne leczenie, daje chorym szansę na powrót do normalnych codziennych aktywności, takich jak np. prowadzenie samochodu, czy podjęcie aktywności fizycznej. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność w sytuacjach, w których może dojść do mechanicznego uszkodzenia stymulatora. Nie zaleca się, z tego względu uprawiania sportów ekstremalnych. Jeśli chodzi o budowę samego stymulatora, to składają się nań elektrony podłączone do serca, które to mają pobudzać je do pracy, oraz baterii, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie impulsu pobudzającego mięsień sercowy.

Na co uważać posiadając stymulator serca?

W przypadku stałych stymulatorów, wszczepia się do ciała pacjenta całe urządzenie. Co to można zauważyć, to uwypuklenie skóry, w miejscu wszczepienia baterii.
Ze względów bezpieczeństwa, szczególną ostrożność należy zachować w sytuacjach związanych z wpływem na stymulator pola magnetycznego, które może zaburzyć jego pracę. Dotyczy to takich sytuacji jak np., badanie rezonansu magnetycznego, czy niektóre zabiegi z zakresu fizjoterapii, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności, procedury te są możliwe do przeprowadzenia.

W przypadku sprzętów gospodarstwa domowego, szczególną uwagę należy zachować podczas korzystania mikrofalówki, czy telefonu komórkowego. Na szczęście coraz więcej nowych stymulatorów serca jest odpornych na działanie pola magnetycznego. W związku z tym standardowe używanie przedmiotów codziennego użytku nie powoduje problemów z działaniem stymulatora serca.
Pacjent musi jedynie pamiętać aby regularnie sprawdzać urządzenie (zwykle wystarcza kontrola raz do roku przez kardiologa). Przed końcem baterii, która w nowoczesnych urządzeniach zazwyczaj wystarcza na 8-13 lat, kontrole przeprowadza się nieco częściej. Sama kontrola jest bezbolesna i odbywa się przy pomocy fal radiowych i przyłożonego do urządzenia magnesu.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl