Infekcyjne zapalenie wsierdzia

Infekcyjne zapalenie wsierdzia

Jak sama nazwa wskazuje, infekcyjne zapalenie wsierdzia jest chorobą wywołaną czynnikami infekcyjnymi. W znakomitej większości przypadków, za powstanie problemu odpowiedzialne są bakterie. Wywołują one ponad 90% wszystkich przypadków zachorowań. Innymi sprawcami problemów mogą być również infekcje grzybicze, jednak stanowią one zdecydowanie mniejszy odsetek.

infekcyjne zapalenie wsierdzia, IZW

Choroba zgodnie ze swoją definicją rozwija się we wsierdziu, czyli najbardziej wewnętrznej warstwie serca, która ma bezpośredni kontakt z krwią. Zmiany najczęściej lokalizują się w okolicy zastawek, i przybierają kształt nawisów bakteryjnych, czyli tak zwanych wegetacji. Mogą one występować też w przedsionkach, komorach i dużych naczyniach krwionośnych klatki piersiowej.

Istnieje również pewna grupa osób u których ryzyko rozwoju infekcji jest większe. Są to osoby z wadami serca, po wszczepieniu urządzeń około sercowych jak np. stymulator, czy po operacji wymiany zastawki. Jeśli chodzi o płeć, to tutaj problem dwa razy częściej dotyczy mężczyzn.

Jakie są objawy infekcji?

Pojawiające się dolegliwości można związać z obecnością infekcji bakteryjnej, oraz zajęciem serca. Do tej pierwszej grupy zaliczają się gorączka, ból stawów i mięśni, osłabienie, bóle głowy czy nudności i wymioty. Dodatkowe symptomy, które powinny wzbudzić nasz niepokój i skłonić do szybkiej wizyty u lekarza to pojawiające się wybroczyny na skórze i pod paznokciami, oraz czerwone i bolesne guzki, które pojawiają się na dłoniach i stopach. Są to tak zwane guzki Oslera, które są charakterystyczne dla infekcyjnego zapalenia wsierdzi.

W przypadku infekcji zlokalizowanej w prawej części serca, pojawiają się problemy związane z rozwojem zapalenia płuc. Dzieje się tak, gdyż krew z bakteriami które namnażają się w tej części przepompowuje się właśnie do płuc. Jeśli natomiast infekcja rozwija się w lewej połowie, to pojawiają się objawy związane z zatorami w całym organizmie, gdyż skupiska bakterii odrywając się od wsierdzia, są rozprowadzane po całym organizmie, doprowadzając do zatykania naczyń krwionośnych. Objawia się to np. udarem mózgu, czy nagłym zaniewidzeniem, jeśli naczynie zatka się w siatkówce oka. Z racji tego, że zatory tworzą się przez wegetacje bakteryjne, to istnieje również ryzyko rozwoju ropni w narządach do których dotrą.

Jak rozpoznać chorobę?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, to wizyta u lekarza POZ. Po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu, będzie on mógł wysnuć wstępne podejrzenia. Na tej podstawie zleci on podstawowe badania, oraz wyśle chorego do odpowiedniego specjalisty. W tym przypadku będzie to kardiolog.

Do podstawowych badań jakie należy wykonać, zaliczają się morfologia, CRP i OB. Na ich podstawie będzie można rozpoznać rozwijający się w organizmie proces zapalny. W tym przypadku posiew krwi to bardzo ważne badanie laboratoryjne. Na jego podstawie będzie można ustalić z jaką dokładnie bakterią mamy do czynienia. Będzie to szczególnie ważne przy leczeniu. Najważniejszym badaniem obrazowym jakie należy wykonać jest ECHO serca. Pozwala ono uwidocznić nie tylko wegetacje bakteryjne, ale ewentualne uszkodzenia serca jakie zostały wywołane infekcją. Wskazane jest też wykonanie EKG.

Jak wyleczyć IZW?

Jeśli choroba się potwierdzi, to niezbędne jest leczenie szpitalne. Te w głównej mierze opiera się na stosowaniu odpowiedni dobranych antybiotyków, które zabiją bakterie. W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne, które polega na wymianie mocno uszkodzonej zastawki.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl