migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków

Nadzór merytoryczny:

dr n.med. Paweł Stachowiak

Co to jest migotanie przedsionków i jak powstaje?

Migotanie przedsionków jest chorobą, która może przebiegać w różny sposób. U niektórych pacjentów daje bardzo wyrażone objawy kołatania serca czy osłabienia a u innych przebiega praktycznie bezobjawowo. Ważnym aspektem jest, że niestety u wszystkich może być bardzo groźne.

migotanie przedsionków

Dlaczego tak się dzieje?

Serce człowieka jest pompą, zbudowaną z dwóch przedsionków (prawego i lewego), które są oddzielone ścianą, zwaną przegrodą oraz dwóch komór, (prawej i lewej) które również dzieli przegroda. Przedsionki oddzielone są od komór zastawkami (zaworami), które regulują przepływ krwi w sercu. Gdy przedsionki pracują, krew przepływa z nich, przez zastawki, do komór. Krew z komór wypływa (przez tętnice) przez kolejne zastawki zaś na koniec trafia do dużych naczyń krwionośnych. Krąży w ciele człowieka i powraca, innymi dużymi naczyniami (żyłami), do przedsionków – do prawego przez żyłę główną górną, a do lewego przez żyły płucne. Praca serca jest koordynowana w taki sposób, aby efektywnie dostarczać krew niezbędną do życia, do wszystkich narządów.

Dzieje się tak za sprawą „nadzoru ruchu” pracy mięśnia sercowego, podzielonym na wiele części. Wbudowany on jest w ściany komór i przedsionków. Nadaje on rytm pracy serca, który prawidłowo, w spoczynku wynosi 60-100 uderzeń na minutę – oznacza to, że w ciągu minuty przedsionki i komory kurczą się 60-100 razy, w sposób zorganizowany.

Co się dzieje w wypadku nieprawidłowości?

Przy uszkodzeniu serca może dojść do zaburzenia pracy, w rezultacie rolę „konduktora” pracy serca obejmuje wtedy jego inna część. W momencie przejęcia głównej roli w narzucaniu rytmu przez spływ żył płucnych dochodzi do powstania migotania przedsionków. Wtedy przedsionki pracują nawet 350-700 razy na minutę, zaś komory znacznie wolniej, około 70-90 razy, w spoczynku. Powstaje zjawisko, nazywane przez lekarzy jako arytmia. Dochodzi do całkowitego zaburzenia organizacji pracy serca – w rezultacie jego skurcze są słabe i nie dostarczają tyle krwi organizmowi, ile jest potrzebne.

Kiedy powstanie ta arytmia? Które choroby mogą do niej prowadzić? Którzy ludzie są narażeni? Jeśli pojawi się:

Każda z tych chorób, stanów, używek, jeśli trwa długo i jest nieleczona może niszczyć mięsień serca i powodować powstanie migotania przedsionków.

Objawy – kiedy możemy pomyśleć o migotaniu przedsionków?

Pacjenci odczuwają to w następujący sposób:

  • Poczucie niespokojnego, szybkiego kołatania serca
  • Napady pocenia się
  • Osłabienie, omdlenie
  • Pogorszenie sprawności fizycznej
  • Zawroty głowy

Rozpoznanie i leczenie

Jak rozpoznać migotanie przedsionków?

  • chory ma objawy
  • pacjent choruje na którąś choruje na serce lub zostało ono uszkodzone przez inną chorobę
  • pacjent nie zgłasza żadnych skarg, na nic nie choruje, a ma powyżej 65 lat – jest to grupa zwiększonego ryzyka przebiegu bezobjawowego

Wtedy musi pójść do lekarza (najczęściej kardiologa), w celu poszukiwania choroby. Lekarz kardiolog stawia diagnozę na podstawie wywiadu, zbadania pacjenta i wykonania badania EKG lub badnaie holter EKG. Po wykonaniu tego badania niewątpliwie może okazać się potrzebne wykonanie dodatkowo USG serca. Żaden ciśnieniomierz nie wykryje migotania przedsionków. Gdy migotanie przedsionków występuje rzadko i krótko trwa niestety zwykle wtedy ciężko je uchwycić. W takich przypadkach warto skorzystać z domowego monitorowania EKG – domowe EKG. Dlatego też, w naszej ofercie również jest do dyspozycji taka opcja przy niewielkich rozmiarów urządzeniu, które bez wątpienia można mieć zawsze przy sobie – TeleEKG Sedimed.

Jak leczyć migotanie przedsionków i czy można je wyleczyć?

Plan leczenia ustala lekarz kardiolog. Leczenie powinno być tak dobrane, aby:

  • Umożliwiało powrót prawidłowego rytmu serca i uspokojenie objawów
  • Zwalniało szybkie bicie serca
  • Obejmowało profilaktykę przeciwzakrzepową

Nie zawsze jest to możliwe – sukces zależy od stopnia uszkodzenia serca oraz czasu trwania choroby, ale część przypadków można wyleczyć.

Dlaczego migotanie przedsionków wymaga profilaktyki przeciwzakrzepowej?

W trakcie zaburzonego rytmu pracy serca dochodzi do utrudnień w przepływie krwi. Tworzą się wtedy zakrzepy, które mogą trafić do każdego miejsca w ludzkim ciele i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji i stanów zagrożenia życia takich jak udaru mózgu.

To, czy jest ona konieczna, czy nie, określa lekarz. Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych może wiązać się z koniecznością częstych wizyt w laboratorium, zwłaszcza na początku leczenia. Jest to konieczne, aby monitorować, czy profilaktyka w sposób odpowiedni chroni pacjenta przed powikłaniami.

Co pomaga na migotanie przedsionków?

Należy:

  • utrzymywać prawidłową masę ciała – unikać otyłości
  • leczyć według zaleceń lekarza choroby towarzyszące – szczególnie nadciśnienie tętnicze oraz nadczynności tarczycy
  • wykonywać ćwiczenia fizyczne np. jazda na rowerze po pół godziny, kilka razy w tygodniu
  • unikać alkoholu i palenia papierosów
  • stosować dietę śródziemnomorską: jeść ryby, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, unikać czerwonego mięsa i słodzenia

Ciekawostką jest fakt, że jedzenie dużej ilości zielonych warzyw takich jak szpinak, sałata, jarmuż, które zawierają witaminę K, może osłabiać działanie niektórych leków przeciwkrzepliwych. Wszystkie te zawiłości leczenia szczegółowo wyjaśni lekarz kardiolog.

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl