Zespół jelita drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita nadwrażliwego (ang. irritable bowel syndrome – w skrócie IBS) – jest dolegliwością ze strony przewodu pokarmowego, która dotyka coraz większą ilość osób. Choroba ta jest przewlekła. Przyczyny jej nie są do końca znane, natomiast szacuje się, że u 70 – 90 % chorych występują zaburzenia psychiczne – dawniej choroba ta nazywana była nerwicą jelit.

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

Podstawowymi objawami, które charakteryzują tę chorobę są zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia), bóle brzucha i wzdęcia.

Najczęstsze objawy to:

  • zaparcia, często na zmianę z biegunką,
  • bóle brzucha (zazwyczaj podbrzusza lub lewego dołu biodrowego),
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • uczucie „przelewania” w brzuchu,
  • nudności i wymioty

Ból brzucha może być ostry i kurczowy, jednak chory nie budzi się z jego powodu w nocy.

Jak zdiagnozować zespół jelita drażliwego?

            Rozpoznanie przede wszystkim opierać się musi na szczegółowym wywiadzie lekarza z pacjentem i stwierdzeniem występowania kluczowych objawów. Nie jest możliwe rozpoznanie tej dolegliwości na podstawie badań laboratoryjnych, endoskopowych czy radiologicznych. Diagnozę zespołu jelita drażliwego może postawić lekarz gastroenerolog.

Kto leczy zespół jelita drażliwego? Do jakiego lekarza się udać?

U wielu osób choroba ta zostaje niezdiagnozowana z obawy przed wizytą u lekarza. Dolegliwości z nią związane są na tyle łagodne, że chory stara się radzić z nimi samodzielnie. Pamiętać należy jednak o tym, że niektóre z objawów zespołu jelita drażliwego związane mogą być z poważniejszymi zaburzeniami, dlatego zalecana jest konsultacja u gastroenterologa.

Jak leczy się zespół jelita drażliwego?

Ze względu na to, że przyczyny tej choroby nie są do końca znane, przyjmuje się, że nie ma trwałych metod jej wyleczenia. Postępowanie lecznicze kieruje się głównie w kierunku łagodzenia objawów chorobowych. Lekarz specjalista, do którego powinien się udać pacjent z objawami jelita drażliwego, dysponuje jednak szerokim wachlarzem opcji, które mogą pomóc zwalczyć objawy tej choroby.

Gastroenterolog może zapisać leki, które pomogą zwalczyć objawy zespołu jelita drażliwego (mogą być to leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe czy też przeciwzaparciowe). Lekarz może również zalecić odpowiednią dietę, która pomoże złagodzić najbardziej przykre dolegliwości.

Czy można wyleczyć zespół jelita drażliwego?

Brak jest skutecznych metod trwałego wyleczenia IBS, jednakże eksperci od lat pracują nad nowymi sposobami leczenia tej dolegliwości. Pamiętać należy, że  wiele osób cierpiących na to schorzenie wymaga indywidualnego postępowania. Dlatego też, tak ważna jest wizyta u specjalisty – gastroenterologa i znalezienie skutecznej, indywidualnej formy pomocy leczenia zespołu jelita drażliwego. Lekarz wytłumaczy choremu przyczynę objawów zespołu jelita drażliwego oraz w jaki sposób można z nimi sobie radzić.

Czy dieta może pomóc w leczeniu zespołu jelita drażliwego?

Odpowiednia dieta może stanowić istotną pomoc w leczeniu tej choroby. Dieta taka będzie opierała się przede wszystkim na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu chorego takich pokarmów, które zwiększają przykre dolegliwości. Brak jest niestety diety uniwersalnej, która pomogłaby wszystkim osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego.

Można wymienić kilka podstawowych zasad postępowania dietetycznego. Należą do nich:

  • spożywanie regularnych posiłków,
  • zwiększenie ilości błonnika w diecie,
  • unikanie produktów wzdymających (m. in.: kapusta, nasiona roślin strączkowych, cebula, kalafior).

Czasem również spożywanie dużej ilości owoców może powodować większe powstawanie gazów jelitowych z uwagi na zawartą w nich fruktozę, która łatwo ulega fermentacji. Przyjmuje się, że u niektórych chorych pomocna może okazać się dieta bezglutenowa, której jednak nie można stosować „na własną rękę”.

W celu złagodzenia objawów choroby jaką jest zespół jelita drażliwego niezbędna wydaje się konsultacja z lekarzem gastroenterologiem w celu ustalenia indywidualnych zasad postępowania, które stanowić będą pomoc w złagodzeniu objawów tej dolegliwości.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl