Zapalenie mieszków włosowych

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych to choroba, którą charakteryzuje występowanie stanu zapalnego mieszka włosowego oraz jego okolic. Stan zapalny spowodowany może być przez różne czynniki, m. in.:

  • zakaźne – bakterie (najczęściej gronkowiec złocisty), wirusy, grzyby,
  • niezakaźne – np. uraz mechaniczny (po depilacji), otarcia skóry.

Jest to choroba, na którą chorują zarówno dorośli jak i dzieci. W równym stopniu chorują mężczyźni oraz kobiety.

zapalenie mieszków włosowych

Dlaczego powstaje zapalenie mieszków włosowych?

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania tej choroby. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • Zakażenie bakterią gronkowca złocistego (bakteria ta występuje u dużej części społeczeństwa i nie wywołuje żadnych objawów).
  • Nieprawidłowe działanie układu immunologicznego (choroba ta często współwystępuje u osób, u których zdiagnozowana została jakaś inna choroba autoimmunologiczna, np.: bielactwo, cukrzyca.
  • Stany, które prowadzą do wyniszczenia organizmu, np.: narkomania, alkoholizm, niedobory żywieniowe, czy też choroba nowotworowa.
  • Nieprawidłowa higiena.
  • Pocieranie skóry, np. poprzez noszenie nieprzewiewnej odzieży.
  • Nadmierna potliwość.
  • Używanie niektórych środków chemicznych – mogą to być zarówno niektóre leki, jak i kosmetyki.
  • Urazy mechaniczne – w szczególności okolice narządów płciowych po depilacji.

Jak wygląda zapalenie mieszka włosowego?

Zmiany skórne są charakterystyczne. Mają one formę:

  • grudek i krostek (żółtego koloru) obejmujących mieszek włosowy,
  • zmianę charakteryzuje występowanie u jej szczytu pojedynczego włosa,
  • otoczone mogą być rumieniową obwódką,
  • zmianom tym może towarzyszyć świąd oraz ból.

Zmiany takie pojawiają się najczęściej na tułowiu oraz kończynach, aczkolwiek ich lokalizacja może być różna. Mogą na przykład pojawiać się także na twarzy – w szczególności u mężczyzn. Związane jest to z usuwaniem przez nich z twarzy zarostu – dochodzi bowiem do mechanicznego uszkodzenia naskórka.

Kto leczy zapalenie mieszka włosowego?

Chorobę tę leczy lekarz dermatolog. Jeśli istnieje podejrzenie, że objawy z jakimi się zmagamy mogą sygnalizować tę chorobę, należy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który postawi właściwą diagnozę.

Jak lekarz diagnozuje zapalenie mieszków włosowych?

Lekarz dermatolog diagnozuje omawianą chorobę na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Zmiany skórne są zwykle charakterystyczne, ale objawy czasem mogą przypominać trądzik zwykły, czy też trądzik różowaty.

W jaki sposób leczy się zapalenie mieszków włosowych?

W zależności od tego co jest przyczyną choroby, lekarz dermatolog dobierze odpowiednie leczenie. I tak w przypadku, gdy chorobę wywołała bakteria gronkowca złocistego konieczne będzie zastosowanie antybiotyku o działaniu przeciwgronkowcowym. W łagodniejszym przebiegu pomocne może okazać się stosowanie odpowiednich preparatów o działaniu odkażającym.

Czy można zapobiec zachorowaniu na zapalenie mieszków włosowych?

Metodą na uniknięcie pojawienia się omawianych zmian skórnych jest przede wszystkim dbanie o właściwą higienę, o właściwą masę ciała oraz badanie stężenia glukozy we krwi z uwagi, na to że choroba ta często pojawia się u osób z cukrzycą. Ważnym czynnikiem w zapobieganiu chorobie jest noszenie luźnych, przewiewnych ubrań, częsta zmiana bielizny. Należy także wzmacniać ogólną odporność organizmu poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia – dbanie o prawidłową dietę, aktywność fizyczną, regularne wykonywanie profilaktycznych badań.

W naszym centrum medycznym mamy wielu doświadczonych dermatologów, którzy są w stanie postawić właściwą diagnozę i ustalić metodę skutecznego leczenia.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl