Spis treści:
Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Jak sama nazwa wskazuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa), jest to stan zapalny, który dzieje się w jelicie. W lżejszych sytuacjach może on dotyczyć tylko jego końcowych fragmentów. Zdarza się też niestety, że zajęte jest całe jelito grube, a nawet fragment jelita cienkiego. Stąd też wyróżniamy 3 główne postaci choroby: zapalenie odbytnicy, postać lewostronną, oraz rozlaną, która dotyczy całego jelita. Bardzo często dochodzi też do powstawania owrzodzeń w jego ścianie.
Niestety nie do końca wiemy co jest powodem powstawania tego schorzenia. Przypuszcza się, że wpływ na jego rozwój mają czynniki genetyczne czy zaburzenia flory bakteryjnej jelit.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą przewlekłą. Oznacza to, że pacjent będzie się z nią musiał zmagać prawdopodobnie całe życie.
Z obserwacji wynika, że choroba częściej pojawia się u ludzi z białym kolorem skóry. Dotyka ona również głównie ludzi młodych w wieku 20-40 lat
Jakie są objawy choroby?
Choroba przebiega dwustopniowo. Występują w niej okresy tzw. bezobjawowej remisji, które są przedzielone kilkutygodniowymi lub nawet miesięcznymi momentami, w których choroba intensywnie daje o sobie znać.
Najczęstszymi pojawiającymi się dolegliwościami są biegunki z domieszką krwi. Są one niezwykle uciążliwe i mogą pojawiać się nawet 20 razy w ciągu doby. Doprowadza to m.in. do odwodnienia, spadku masy ciała i znacznego osłabienia. Oczywistym wydaje się, że pacjent skarży się również na dolegliwości bólowe brzucha.
U ludzi dotkniętych tą chorobą mogą pojawić się również problemy niekoniecznie związane z przewodem pokarmowych. Są one głównie związane z zapaleniem stawów. Mogą też jednak wystąpić zapalenie tęczówki oka, zmiany skórne, osteoporoza czy dolegliwości ze strony wątroby i dróg żółciowych.
Jak diagnozujemy wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Rozpoznanie choroby nie jest proste. Trzeba opierać się na obecności objawów, oraz wielu dodatkowych badaniach.
W wynikach laboratoryjnych pojawia się podwyższone stężenie CRP oraz OB. Można spodziewać się również niedokrwistości. Warto sprawdzić też, czy nie występują przeciwciała pANCA.
Badaniem, które pozwoli nam ocenić wygląd ściany jelita jest endoskopia. Na podstawie jej wyglądu będziemy mogli wstępnie ocenić z czym mamy do czynienia. Jednocześnie w trakcie takiego badania będziemy mogli pobrać fragment jelita do badania mikroskopowego. Na tej podstawie można postawić jednoznaczną diagnozę. Czasami nie można wykonać badania endoskopowego i wtedy z pomocą przychodzi nam tomografia komputerowa. Uwidacznia ona głębsze owrzodzenia i inne zmiany w budowie jelita, które pojawiają się w wyniku choroby.
Jak leczymy wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Dobór odpowiedniego leczenia zależy od umiejscowienia zmian i stopnia nasilenia objawów. Jeżeli są one niewielkie, to leczenie nie musi być przeprowadzone w szpitalu. W tym przypadku nie są zalecane jakieś obostrzenia dotyczące ograniczeń w normalnym funkcjonowaniu czy rygorystyczne diety.
Gdy zaś mamy miernie nasilone dolegliwości oraz zajęcia większego odcinka jelita leczenie odbywa się zazwyczaj w szpitalu. W tym przypadku należy również wystrzegać się produktów pochodzenia mlecznego.
Najcięższa postać choroby musi być bezwzględnie leczona w szpitalu. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja polegająca na usunięciu silnie zmienionego jelita grubego.
W sytuacji, kiedy nasz organizm poradzi sobie z ostrym okresem choroby wchodzimy w tak zwaną remisję. Nie oznacza to, że jesteśmy zdrowi. Jest to czas, kiedy choroba pozostaje niejako w uśpieniu. Jeśli będziemy w tym czasie stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować regularnie leki, jest szansa, że bardzo długo będziemy wolni od dokuczliwych, a niekiedy niebezpieczny dla zdrowia i życia objawów.
Jak odżywiać się przy chorobie?
W okresie remisji dieta pacjenta nie powinna odbiegać od tego, co je osoba zdrowa. Najwłaściwszym postępowaniem będzie dostosowanie się do zaleceń obecnych w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Oczywiście należy uwzględnić nietolerancje pokarmowe na produkty, które powodują u nas gorsze samopoczucie, czy problemy żołądkowo-jelitowe. Nie należy się tym jednak szczególnie martwić, gdyż są to sytuacje które dotyczą każdego, nawet zdrowego człowieka. W tej sytuacji należy takie produkty po prostu wyeliminować z diety.
W okresie zaostrzenia należy wystrzegać się posiłków, które mogą nasilać biegunkę. Stąd też wszelkie produkty mleczne powinny zniknąć z naszego jadłospisu w tym czasie. Należy również unikać roślin strączkowych, które w procesie trawienia mogą ulegać fermentacji. W ten sposób powstają gazy jelitowe, mogące nasilać dolegliwości i przebieg choroby. Produkty bogate w nasiona też nie są najlepszym pomysłem.
Do kogo zgłosić się po pomoc?
Lekarzem który specjalizuje się w chorobach przewodu pokarmowego jest gastroenterolog. To właśnie pod jego opiekę powinniśmy trafić w przypadku zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Warto również udać się na wizytę do dietetyka, który nauczy nas czego dokładnie się wystrzegać w różnych okresach choroby.
W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.