Mężczyzna opowiada lekarzowi o traumie

Trauma – czym jest i jak radzić sobie z urazem psychicznym?

Nadzór merytoryczny:

dr n.med. Paweł Stachowiak

Mężczyzna opowiada lekarzowi o traumie

Czym jest trauma, jak się objawia i dlaczego należy podjąć się jej leczenia? Najważniejsze informacje na temat przyczyn, rodzajów, objawów i leczenia traumy znajdziesz w naszym artykule.

Trauma – co to jest?

Trauma to głęboki uraz psychiczny, który może mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne pacjenta. Trauma występuje, gdy osoba doświadcza skrajnie stresującej, przerażającej lub wstrząsającej sytuacji, która przewyższa jej zdolność do radzenia sobie z emocjami.

Warto podkreślić, że trauma niejednokrotnie wiąże się z przeżyciami dramatycznymi, takimi jak wypadki samochodowe, przemoc, wojny, lub utrata bliskiej osoby. Jednak nie zawsze jest to związane z wydarzeniami ekstremalnymi. Trauma może również być efektem trwającego długotrwale stresu, np. w przypadku chronicznego znęcania się lub nadmiernego napięcia w rodzinie.

Trauma z dzieciństwa i inne rodzaje traum

Ze względu na doznania, które wywołały uraz psychiczny, może wyróżnić następujące rodzaje traum:

  • trauma z dzieciństwa – trauma wywołana przez ciężkie doświadczenia z dzieciństwa, np. przemoc fizyczną i psychiczną, wzbudzanie poczucia winy u dziecka przez opiekunów, szantaże, wyśmiewania czy zawstydzanie dziecka;
  • trauma wojenna – uraz wywołany przed bardzo trudne doświadczenia związane z wojną, występuje u żołnierzy oraz cywilów dotkniętych działaniami wojennymi, często przeradza się w zespół stresu pourazowego;
  • trauma po wypadku – uraz psychiczny po wypadku samochodowym czy związanym z innym sposobem przemieszczania się może pojawić się nawet wtedy, jeśli nie wystąpiła żadna fizyczna krzywda, urazy mogą powodować lęk, np. przed jazdą samochodem czy wejściem na pokład samolotu;
  • trauma po katastrofie – dotyczy urazów psychicznych wywołanych katastrofami lub klęskami żywiołowymi, powoduje przede wszystkim obawę o życie swoje i bliskich;
  • trauma po porodzie – uraz psychiczny występujący u kobiet, które ciężko zniosły poród np. z powodu ekstremalnego bólu fizycznego czy śmierci dziecka przy porodzie lub tuż po.

Trauma – objawy

Objawy traumy mogą być różnorodne i obejmować m.in. stany lękowe, depresję, koszmary senne, uczucie wyobcowania czy trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych. Ważne jest zrozumienie, że każdy reaguje na traumę inaczej, a jej skutki mogą być głęboko zakorzenione w psychice. Dlatego też pomoc specjalisty, takiego jak psychiatra lub psycholog, może być niezbędna w procesie leczenia i neutralizowania skutków traumy.

Terapia traumy – jak przebiega

Lekarzem, który jest odpowiedzialny za wdrożenie właściwych dla pacjenta metod leczenia traumy jest psychiatra – Szczecin to miasto, w którym możesz poddać się diagnozie i leczeniu traumy w czasie konsultacji z psychiatrą w Centrum Medycznym Sedimed.

Podstawą w leczeniu traumy jest psychoterapia. Ważne jest, aby była ona dobrana do rodzaju traumy, indywidualnych cech pacjenta, odczuwanych przez niego objawów, a także temperamentu pacjenta, jego wieku, płci i charakteru. Celem psychoterapii jest wyjaśnienie niepożądanych sposobów myślenia i ich modyfikacja. Leczenie traumy metodą psychoterapii jest trudne, ponieważ wymaga od pacjenta opowiadania o niej i przywoływania towarzyszących jej zdarzeń i emocji.

Trauma – leczenie farmakologiczne

Psychiatra może także zalecić pacjentowi farmakologiczne leczenie traumy. Stosowanymi lekami są preparaty z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, które wykazują działania przeciwlękowe, stosuje się je także w walce z depresją. Trauma może zostać całkowicie wyleczona, jednak należy mieć na uwadze uodpornienie się pacjenta na leki, przez co trauma może utrzymywać się przez wiele lat.