Trądzik

Czym jest trądzik ?

Trądzik zwykły, pospolity jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry. Uważa się go, za jedną z najczęściej występujących chorób skóry i występuje u ok. 80 do 100 % nastolatków. Dotyczyć może jednak także dorosłych. W podobnym stopniu dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest to choroba nieinfekcyjna, co oznacza, że powodem jej powstania nie są bakterie. Na  przyczyny powstania tej choroby składa się wiele czynników.

trądzik

Jakie są przyczyny trądziku?

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania tej choroby. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • czynniki genetyczne – u chorych z trądzikiem bardzo często stwierdza się w wywiadzie występowanie tej choroby u innych członków rodziny,
  • do powstawania zmian chorobowych przyczyniają się także zaburzenia procesu rogowacenia ujść mieszków włosowych, co stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania zaskórników. Z zaskórników z kolei rozwijają się stany zapalne,
  • do powstania tej choroby przyczynia się również zwiększona produkcja łoju. Gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum, co również prowadzi do powstawania zaskórników, które stają się pożywką dla bakterii,
  • zwiększone wydzielanie łoju z kolei wynika często z pobudzenia mieszków włosowych na działanie hormonów płciowych. Nadmierna produkcja androgennów (hormonów płciowych występujących przede wszystkim u mężczyzn oraz w mniejszym stężeniu u kobiet) powoduje zwykle zwiększone wydzielanie łoju. Zkolei u kobiet wzrost poziomu tych hormonów powoduje często zaostrzenie się zmian chorobowych.

Jakie są objawy trądziku?

Na skórze trądzikowej pojawiają się takie wykwity chorobowe jak:

  • zaskórniki – występują w ujściu mieszka włosowego a przyczyną ich powstawania jest gromadzenie się łoju,
  • grudki i krostki natomiast zawierają ropny materiał i powstają z zaskórników w wyniku rozwoju stanu zapalnego,
  • guzki i ropnie zlokalizowane są głębiej oraz są twardsze a do ich powstania przyczynia się długotrwały stan zapalny,
  • zmiany zapalne po zagojeniu pozostawiają blizny.

Jak zdiagnozować trądzik?

Lekarz dermatolog diagnozuje chorobę na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Objawy trądziku pospolitego należy odróżnić od trądziku różowatego, w przebiegu którego oprócz grudek i krost mamy do czynienia ze zmianami rumieniowymi na twarzy.

trądzik

Kto leczy trądzik?

Leczenie tej choroby skóry nie należy do łatwych i powinno być rozpoczęte wcześnie aby zapobiec powikłaniom, dlatego warto skonsultować się z lekarzem – dermatologiem. Pamiętać należy, że nie wolno samemu wyciskać, czy usuwać zmian skórnych. Lekarz oceni zmiany chorobowe i zaleci dalsze postępowanie. Dzięki nowoczesnym preparatom i zabiegom dermatologicznym można pozbyć się zmian skórnych, a także powstałych w ich wyniku blizn.

Jak leczy się trądzik?

Jak zostało już wyżej wspomniane, leczenie tej choroby nie należy do najłatwiejszych i nie powinno być prowadzone samodzielnie. U części osób choroba ta, po okresie dojrzewania ustępuje samodzielnie, jednakże w cięższych przypadkach niezbędna jest pomoc dermatologa, systematyczność, wytrwałość oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. Lekarz dermatolog w zależności od stopnia nasilenia choroby przepisać może preparaty miejscowe, które dostępne są w postaci maści, kremów i żeli, m. in.:

  • retinoidy, których działanie polega na redukcji ilości i wielkości zaskórników. Mają również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, chociaż w mniejszym stopniu.
  • nadtlenek benzoilu, który ma zastosowanie głównie w przypadkach gdy mamy do czynienia ze zmianami krostkowymi. Oprócz działania złuszczającego ma przede wszystkim działanie bakteriobójcze,
  • preparaty zawierające kwas salicylowy oraz cynk,
  • antybiotyki miejscowe (eytromycyna, klindamycyna), jednakże obecnie zaleca się ich ograniczenie ze względu na możliwość rozwoju lekooporności,
  • stosuje się również antybiotyki doustne – gdy choroba jest już bardzo nasilona i istnieje duże ryzyko powstania blizn.

Odpowiednie leczenie, rozpoczęte na wczesnym etapie rozwoju choroby, daje możliwość całkowitego wyleczenia. U niektórych pacjentów, na skórze, pozostają zmiany w postaci blizn, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry nawet po zakończeniu leczenia.        

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl