Świerzb

Co to jest świerzb?

Świerzb jest chorobą zakaźną skóry. Wywołują ją roztocza świerzbowca ludzkiego. Samica tego pasożyta składa w warstwie rogowej naskórka jaja. Pasożyt ten jest tak mały, że dostrzeżenie go gołym okiem jest nie możliwe. Zachorować może każdy, w tym także dzieci.

świerzb

Jak można zarazić się świerzbem?

Do zakażenia dochodzi w drodze bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. Rzadziej, ale też możliwe jest zarażenie się tym schorzeniem w drodze wspólnego użytkowania niektórych przedmiotów, takich jak na przykład bielizna, pościel, ręczniki. Zarażają się zazwyczaj osoby, które przebywają ze sobą w dłuższym kontakcie, np. osoby mieszkające we wspólnym domu. Tu do zakażenia może dojść np. w wyniku pożyczania ubrań od chorego, spania w jego pościeli, czy też wspólnego korzystania z urządzeń sanitarnych. Zakażeniu sprzyjają słabe warunki sanitarne oraz niski poziom higieny osobistej.

Jak wygląda świerzb?

Zmiany skórne są charakterystyczne i mają formę:

  • grudek
  • pęcherzyków
  • krostek
  • strupów
  • zadrapań.

Najbardziej typowym objawem jest silny świąd skóry, który najbardziej nasila się w nocy. Ma to związek głównie z tym, że najczęściej w nocy właśnie skóra jest rozgrzana (pod pościelą).

Gdzie najczęściej występuje świerzb?

Typowe miejsca, w których najczęściej występują zmiany to:

  • Przestrzenie międzypalcowe i palce rąk.
  • Tułów.
  • Okolice pępka.
  • Okolice narządów płciowych.
  • Brodawki sutkowe u kobiet.
  • Pośladki.
  • U małych dzieci zmiany występują najczęściej na wewnętrznej stronie dłoni i podeszwach stóp, a także mogą pojawić się na twarzy i głowie.

Wolne od objawów choroby pozostają najczęściej natomiast:

  • Owłosiona skóra głow.
  • Okolica międzyłopatkowa.

Kto leczy świerzb?

Chorobę tę leczy lekarz dermatolog. Jeśli istnieje podejrzenie, że objawy z jakimi się zmagamy mogą sygnalizować tę chorobę, należy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który postawi właściwą diagnozę. Objawy tego schorzenia mogą przypominać inne choroby przebiegające ze świądem skóry, takie jak np.: atopowe zapalenie skóry, liszaj, łuszczyca, wyprysk alergiczny. W naszej przychodni jednak przyjmują doświadczeni dermatolodzy, którzy zlecą wykonanie niezbędnych badań w celu postawienia trafnej diagnozy.

Jak lekarz diagnozuje świerzb?

Lekarz dermatolog diagnozuje omawianą chorobę na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. W celu postawienia diagnozy lekarz może użyć dermatoskopu. Przy jego pomocy możliwe jest dostrzeżenie samicy świerzbowca. Dodatkowo lekarz może zlecić mikroskopowe badanie naskórka. Bardzo ważne jest wczesne postawienie diagnozy, gdyż stanowi to warunek skutecznego leczenia.

W jaki sposób leczy się świerzb?

Leczenie choroby polega przede wszystkim na zastosowaniu preparatów do użytku zewnętrznego. Preparat taki przepisuje lekarz dermatolog. Im wcześniej pacjent zgłosi się do lekarz z uporczywymi objawami, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Lekarz może przepisać także antybiotyk, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego skóry.

Najważniejszym w leczeniu świerzbu jest fakt, że dotyczy on wszystkich domowników, a w związku z tym należy ich również objąć leczeniem – niezależnie od tego, czy zgłaszają oni objawy schorzenia. Pościel, koce, czy ubrania należy wyprać w wysokiej temperaturze, a rzeczy codziennego użytku i sanitarne należy zdezynfekować.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbu?

Warunkiem skutecznego leczenia choroby jest przede wszystkim szybkie zgłoszenie się do dermatologa w celu podjęcia leczenia. Świerzb jest chorobą, która można skutecznie wyleczyć, ważne jest jednak przestrzeganie wszystkich lekarskich wskazań. Przede wszystkim stosowanie odpowiednich preparatów, a ponadto oczyszczenie otoczenia (głownie mieszkania) oraz wyleczenie współdomowników.

Czy można zapobiec zachorowaniu na świerzb?

Metodą na uniknięcie zachorowania na tę chorobę jest przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Czynnościami, która mają ogromny wpływ na zdrowie są, m.in.:

  • Częste mycie rąk – czynność ta pomaga zapobieganiu wielu chorobom, nie tylko grypie, ale również chorobom pasożytniczym i skórnym.
  • Dbanie o czystość całego ciała (regularne kąpiele).
  • Częsta zmiana pościeli, ubrań i codzienna zmiana bielizny.
  • Korzystanie tylko i wyłącznie z własnych przedmiotów użytku osobistego.

Schorzenie to mimo wszystko nadal pozostaje aktualnym problemem, a na zarażenie narażone są osoby przebywające w dużych skupiskach, w tym między innymi dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli. Choroby tej nie należy się wstydzić i najlepiej podjąć szybkie kroki w celu jej wyleczenia. W naszym centrum medycznym mamy wielu doświadczonych dermatologów, którzy są w stanie postawić właściwą diagnozę i ustalić metodę skutecznego leczenia.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl