Rak przełyku

Co to jest rak przełyku?

Jak wszyscy wiemy, każdy nowotwór jest poważnym rozpoznaniem, które niesie wysokie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia – rak przełyku podobnie. Bardzo często, jednak jeśli jest wykryty na wczesnym etapie rozwoju, pozostaje wyleczalny. Jak on właściwie powstaje? Człowiek jest zaprogramowany w taki sposób, że każda komórka dzieli się dopiero wtedy, kiedy dostanie od organizmu odpowiedni sygnał. Komórki nowotworowe natomiast dzielą się i rosną bez przyzwolenia organizmu. Skąd się one właściwie biorą? Powstają kiedy zdrowa komórka przechodzi mutację, w wyniku wielu różnych przyczyn, którym w większości możemy zapobiec.

Rak przełyku jest taką właśnie sytuacją, kiedy któraś z komórek przełyku przechodzi mutację. Zaczyna się ona dzielić w niekontrolowany sposób, rozpoczynając całe pasmo problemów. Ze względu na to jaki rodzaj komórki zmutuje, możemy wyróżnić kilka rodzajów raka. Te najczęstsze występujące w przełyku to rak nabłonkowy i gruczolakorak. Ten pierwszy rozwija się głównie w górnej i środkowej części przełyku, natomiast drugi dotyczy jego dolnego odcinka.

rak przełyku gastrolog Szczecin

Jakie są przyczyny powstawania raka przełyku?

Za jednego z głównych winowajców rozwoju raka nabłonkowego uznaje się palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera kilkaset rakotwórczych substancji. Mogą one doprowadzić do mutacji komórki, która zaczyna rosnąć w sposób niekontrolowany.

Inna ważna przyczyna to oparzenia. Nie chodzi tutaj tylko o przypadkowe spożycie „kwasów”, co oczywiście ma związek z chorobą, ale zdarza się raczej rzadko. Częste picie w pośpiechu gorących płynów jak kawa i herbata powoduje powtarzające się oparzenia przełyku, i również może doprowadzić do zachorowania na raka.

Do innych przyczyn rozwoju nowotworu zaliczane są nadużywanie alkoholu oraz achalazja – jedna z chorób przełyku. 

Jeśli chodzi o gruczolakoraka, to tutaj największe ryzyko jego rozwoju powoduje choroba refluksowa przełyku. Powoduje ona zapalenie przełyku, które trwa wraz z refluksem czasami nawet wiele lat, i może doprowadzić do rozwoju tego rodzaju raka.

Czemu tak ważne jest rozróżnienie tych dwóch rodzajów raka? Powodem jest zupełnie inne leczenie. Terapia skuteczna w jednym przypadku, może nie być efektywna w drugim.

Rak przełyku – jakie są jego objawy?

Niestety przez długi czas choroba nie daje żadnych objawów. Uciążliwe dolegliwości pojawiają się niestety najczęściej w większym stadium zaawansowania raka. W wyniku zwężenia przełyku pojawiają się problemy w przyjmowaniu pokarmów stałych, a następnie płynnych. Czasami może towarzyszyć temu ból. Chorobą nowotworowym często towarzyszy szybka utrata masy ciała i nie inaczej jest też w tym przypadku. W wyniku rozwoju choroby mogą pojawić się objawy, które na pierwszy rzut oka mogą mieć niewiele z przełykiem. Zaliczamy do nich duszność, kaszel czy chrypkę.

W późniejszym czasie pojawiają się powiększone węzły chłonne w okolicy szyi, a najbardziej charakterystyczne są te wyczuwalne nad lewym obojczykiem.

Jak leczy się raka przełyku?

Jak zostało już wspomniane ważne jest, żeby wiedzieć z jakim typem raka mamy do czynienia, w której części przełyku się znajduje i czy występują przeżuty. Po wszystkich wynikach podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym, radioterapii lub chemioterapii.

Jak diagnozuje się raka przełyku?

Podstawowym badaniem, której pozwala nam zauważyć chorobę jest gastroskopia. Jeśli na podstawie badania mikroskopowego lekarz patomorfolog potwierdzi chorobę, trzeba wykonać badanie tomografii komputerowej. Na jego podstawie możemy zobaczyć czy występują przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów.

Do kogo zgłosić się po pomoc?

W tej sytuacji lista lekarzy, których musimy odwiedzić jest niestety długa. Leczenie powinniśmy zacząć od lekarza rodzinnego, który wystawi nam odpowiednie skierowanie. Najczęściej dotyczy ono badania gastroskopii, które wykonuje lekarz gastrolog. Pobiera on w trakcie badania wycinki ze zmiany, które następnie trafiają do patomorfologa. W zależności od uzyskanych wyników pacjent jest kierowany do lekarza chirurga albo onkologa.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl