Łuszczyca

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to zapalna przewlekła choroba skóry (ale może dotyczyć również stawów), niezakaźna. Charakteryzują ją specyficzne zmiany chorobowe na skórze.

łuszczyca

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania tej choroby. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • czynniki genetyczne, tu wyróżnia się dwa typy tej choroby, mianowicie:
  1. typ I (rozpoczyna się zwykle w młodym wieku – przed 40. rokiem życia)
  2. typ II (rozpoczyna się w późniejszym okresie życia, zwykle między 50. a 70. rokiem)
  • środowiskowe (infekcje, urazy skóry, zażywane leki, otyłość, używki),
  • ponadto ważnym czynnikiem, który może wpływać na powstawanie i rozwój choroby jest podłoże immunologiczne, a więc odpowiedzialne są mechanizmy związane z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego organizmu.

Jakie są objawy łuszczycy?

Na skórze pacjentów zmagających się z tą chorobą pojawiają się zmiany skórne w formie:

  • wykwitów (tzw. wykwit pierwotny), który przejmuje formę grudki o czerwonobrunatnej barwie. Grudka taka ma wyraźnie zaznaczone granice, rumieniowe, o łuszczącej się powierzchni,
  • zmiany takie (grudki) powiększają się, tworząc większe ogniska – blaszki,
  • w obrębie zmian łuszczycowych mamy do czynienia często z punkcikowatym krwawieniem pojawiającym się na skutek zdrapania blaszki,
  • dla choroby tej charakterystyczny również jest objaw polegający na występowaniu po upływie kilku dni zmian łuszczycowych wzdłuż linii zadrapania naskórka.

Zmiany chorobowe właściwie mogą pojawiać się na całym ciele. Najbardziej charakterystycznym jednak umiejscowieniem są: okolice owłosionej skóry głowy, kolana, łokcie, okolica krzyżowo – lędźwiowa.

Istnieją różne rodzaje choroby. Najbardziej znana jest jej postać dotycząca stawów (łuszczycowe zapalenie stawów – ŁZS), w której oprócz łuszczycy skóry występuje przewlekłe zapalenie stawów.

Kto leczy tę łuszczycę? Do jakiego lekarza się udać?

Chorobę tę leczy lekarz dermatolog. Jeśli istnieje podejrzenie, że objawy z jakimi się zmagamy mogą sygnalizować łuszczycę, należy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który postawi właściwą diagnozę.

Lekarz dermatolog diagnozuje omawianą chorobę na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Badanie wykazuje charakterystyczne zmiany skórne w typowych dla tej choroby lokalizacjach, tj.: kolana, łokcie, skóra głowy. Brak jest badań krwi, które jednoznacznie identyfikowałyby tę chorobę.

Jak się leczy łuszczycę i czy możliwe jest jej wyleczenie?

Postępowanie lecznicze zależy od stopnia nasilenia choroby (wyróżnić można bowiem, ze względu na stopień nasilenia zmian skórnych postaci choroby: łagodną, umiarkowaną i ciężką) i polega na leczeniu:

  • miejscowym (np.: preparaty keratolityczne, glikokortykosteroidy, retinoidy),
  • terapia skojarzona (leczenie ogólne wraz z leczeniem miejscowym) – tu może pomóc również fototerapia, która polega na ekspozycji ciała na promieniowanie ultrafioletowe.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest prawidłowa pielęgnacja ciała za pomocą dermokosmetyków.

Całkowite wyleczenie łuszczycy nie jest możliwe, natomiast leczenie może być bardzo efektywne dlatego warto skonsultować się z lekarzem – dermatologiem, który oceni zmiany chorobowe i zaleci właściwe postępowanie. Pamiętać należy, że jest to choroba przewlekła i przebiega z okresami remisji i zaostrzeń.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl