Endokrynolog dziecięcy Szczecin
Endokrynolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem dzieci z zaburzeniami endokrynologicznymi takimi jak zaburzenia wzrastania czy dojrzewania płciowego. Domeną endokrynologa dziecięcego jest również leczenie chorób tarczycy czy genetycznie uwarunkowanych zespołów takich jak np. Zespół Willi-Prader, zespół Turnera i inne. W zakresie kompetencji jest również leczenie otyłości, jadłowstrętu psychicznego czy wszystkich typów cukrzycy.
Jakich pacjentów przyjmie endokrynolog dziecięcy?
W poradniach endokrynologii dziecięcej prowadzi się również programy terapeutyczne dla dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadki, zespołem Turnera, Pradera-Willego czy też program leczenia dzieci z cukrzycą typu 1 osobistymi pompami insulinowymi.
Pacjentami poradni mogą być dzieci w każdym wieku przed 18 rokiem życia. Również dzieci w wieku niemowlęcym mogą skorzystać z porady. W poradni można wykonać badanie USG w trakcie konsultacji.
Kiedy warto udać się do endokrynologa dziecięcego?
W momencie, w którym zaczynamy się martwić o nasze dziecko, że jego rozwój zaczyna odbiegać od rówieśników jest to sytuacja, w której powinniśmy pomyśleć o konsultacji z lekarzem. Na początku objawy często nie są mocno wyrażone i może to być np. zmęczenie, czy utrata lub nadmierny apetyt. Mogą pojawić się kołatania serca, nadmierna senność, apatia, nadmierne pocenie się. Przyczyn takich objawów może być bardzo wiele i często tylko specjalista będzie w stanie odróżnić je o normalnych stanów. Zaś gdy w przeszłości w wywiadzie rodzinnym pojawiały się już choroby endokrynologiczne, warto rozważyć wybranie się do specjalisty profilaktycznie.
Jak wygląda leczenie?
W naszej placówce lekarz endokrynolog dziecięcy zawsze stara się wprowadzić przyjazną atmosferę tak aby maksymalnie zredukować towarzyszący jej stres zarówno po stronie rodzica jak i przede wszystkim dziecka. Wizytę zwykle rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego. Często konieczne są dodatkowe badania, na które rodzice dziecka dostaną odpowiednie skierowanie. Ta część często bywa kluczowa do rozpoznania przyczyny problemów. W tym celu przeprowadzane są np. badania krwi lub moczu. Jednoczasowo w trakcie pobytu w placówce lekarz może wykonać odpowiednie USG. Na ostatnim etapie dopierane jest odpowiednie leczenie.
Jakie choroby można diagnozować w naszej placówce?
Lekarz specjalista zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób endokrynologicznych wieku dziecięcego takich jak na przykład:
- Jadłowstręt psychiczny
- Otyłość
- Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży
- Cukrzyca typu 2 i inne typy u dzieci i młodzieży
- Problemy endokrynologiczne wieku niemowlęcego
- Zespół Turnera
- Zespół Silver-Russel
- Przedwczesne dojrzewanie płciowe
- Opóźnione dojrzewanie płciowe
- Choroby nadnerczy
- Zaburzenia gospodarki wapnia
- Hipoglikemia
- Metaboliczne choroby kości
- Zespół Prader-Willi
- Zaburzenia wzrastania