W przypadku podejrzeń zmian chorobowych w obrębie jelita grubego zaleca się wykonanie kolonoskopii – badania obrazującego stan jelita grubego i pozwalającego wykryć zmiany, m.in. stany zapalne czy nowotwory. Kolonoskopia może być wykonywana na zalecenie lekarza bądź w ramach profilaktyki zdrowia (u osób po 50. roku życia). Dowiedz się więcej o tym badaniu – czym jest i na czym polega kolonoskopia jelita grubego, czy badanie można wykonać u dzieci, jak prawidłowo przygotować się do kolonoskopii oraz czy możliwe są powikłania po kolonoskopii.
Spis treści:
Kolonoskopia – co to za badanie?
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na obrazowaniu wnętrza jelita grubego w celu wykrycia niepokojących zmian chorobowych. Lekarzem odpowiedzialnym za leczenie chorób przewodu pokarmowego, który może zalecić pacjentowi wykonanie kolonoskopii, jest gastrolog.
Kolonoskopia – jak wygląda badanie?
Badanie kolonoskopii przeprowadza się z wykorzystanie specjalistycznego urządzenia, zwanego kolonoskopem. Jest to giętki wziernik o średnicy około 10 mm, który zakończony jest kamerą. Kolonoskop wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Wyposażony jest on nie tylko w kamerę, ale też instrumenty, które umożliwiają pobranie wycinków błony śluzowej (biopsja), a także usunięcie polipów, które następnie przekazywane są do badań histopatologicznych.
Kolonoskopia u dziecka – czy można ją wykonać?
Badanie kolonoskopii można wykonywać także u dzieci. Kolonoskopia u dzieci wskazana jest m.in. w przypadku smolistych stolców, obecności krwi w kale, nagłej utraty lub szybkiego przyrostu masy ciała, połknięcie ciała obcego lub substancji żrącej czy bólów brzucha o dużym nasileniu oraz o charakterze dysfagii i odynofagii.
Kolonoskopia – przygotowanie do badania
Kolonoskopia jelit jest badaniem, które wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Ma ono na celu obniżenie ryzyka powikłań, a także umożliwienie dokładniejszego zobrazowania jelit. W tym celu pacjent powinien całkowicie oczyścić jelita z treści pokarmowej.
Kiedy możliwa jest skuteczna kolonoskopia? Przygotowania do badania obejmuje:
- na 7 dni przed badaniem – odstawienie preparatów żelaza, leków przeciwzakrzepowych, przeciwpłytkowych (koniecznie należy skonsultować to z lekarzem);
- na 3 dni przed badaniem – stosowanie diety ubogoresztkowej (z małą zawartością błonnika), unikanie surowych owoców i warzyw, przetworów, pieczywa z ziarnami, produktów barwiących, np. buraków;
- na 1 dzień przed badaniem – jedzenie płynnych posiłków najpóźniej do godziny 15, następnie przyjęcie doustnych środków przeczyszczających;
- w dniu badania – bycie na czczo, nieprzyjmowanie płynów na 2 godziny przed badaniem (4 godziny w przypadku badania kolonoskopii w znieczuleniu).
Czy możliwe są powikłania po kolonoskopii?
Kolonoskopia jelit rzadko powoduje powikłania. U osób z chorobami zapalnymi jelit oraz po wcześniejszych zabiegach w obrębie jamy brzusznej mogą ewentualnie wystąpić krwawienia lub perforacja ściany jelita. Krwawienie może pojawić się także po usunięciu polipa podczas badania.
Pacjenci po kolonoskopii mogą odczuwać skurcze brzucha, wzdęcia i ogólny dyskomfort. Charakterystycznym objawem po badaniu jest nasilone oddawania gazów. Jeśli nie ustępują one przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza.