Spis treści:
Na czym polega choroba refluksowa przełyku?
Choroba refluksowa przełyku – potocznie nazywana refluksem, jest to sytuacja, kiedy zawartość żołądka dostaje się z powrotem do przełyku. Ze względu na obecność, w cofającej się treści kwasu solnego, pojawiają się uciążliwe objawy. Choroba jest dość powszechna. Jej objawy dotykają regularnie, aż co piątego z nas.
Przyczyn powstałych dolegliwości istnieje kilka. Jedną z nich jest nadmierne rozluźnienie mięśni dolnej części przełyku. Inne przyczyny, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby to zaleganie pokarmu w żołądku, otyłość, ciąża czy niektóre leki na nadciśnienie.
Nierzadko też, refluks pojawia się u chorych na cukrzycę czy twardzinę układową.
Jakie objawy świadczą o chorobie?
Najbardziej typowy objaw to zgaga, czyli uczucie pieczenia w klatce piersiowej za mostkiem. Co ważne, jest znacznie bardziej odczuwalne, kiedy leżymy czy pochylamy się, zwłaszcza po obfitym i tłustym posiłku.
Niekiedy pojawiają się dolegliwości, których możemy nie wiązać z refluksem. Należą do nich chrypka i uciążliwy suchy kaszel. Są one spowodowane drażnieniem, przez cofające się treści żołądka, takich części naszego ciała jak struny głosowe czy oskrzela.
Szczególną ostrożność trzeba zachować, jeśli pojawią się problemy z połykaniem i towarzyszący temu ból, utrata masy ciała czy krwawienie. Powinno nas to skłonić do niezwłocznego udania się do lekarza, gdyż wszystko to może świadczyć o rozwijającym się raku.
Jak zdiagnozować chorobę?
W przypadku kiedy występują charakterystyczne dla refluksu objawy, można postawić rozpoznanie bez robienia dodatkowych badań. Stosuje się wtedy standardowe leczenie, mające na celu obniżyć kwaśność soku żołądkowego. Jeżeli mimo to, objawy utrzymują się przez dłuższy czas, trzeba rozważ wykonanie dokładniejszych badań.
Najlepszą diagnostyką w tym przypadku jest gastroskopia. Pozwala ona ocenić lekarzowi, czy w przełyku nie występuje stan zapalny albo nadżerki na jego powierzchni. Dodatkowo podczas badania ocenia się miejsce połączenia przełyku z żołądkiem pod kątem występowania stanu przedrakowego, który może być wywołany długim czasem trwania choroby.
Jak leczymy refluks żołądkowo-przełykowy?
Choroba ma zazwyczaj charakter przewlekły. Oznacza to, że najlepszym sposobem na jej leczenie jest stałe przyjmowanie leków, niekiedy nawet do końca życia.
Najczęściej stosowanymi lekami są te, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez żołądek. Zazwyczaj przyjmuje się je raz dziennie, rano na czczo. Czasami, w przypadku nasilonych objawów, lekarz decyduje się wspomóc terapię lekiem przeciwhistaminowym, przyjmowanym wieczorem przed snem.
Istnieje również kilka sposobów, którymi sami możemy zmniejszyć dokuczające nam objawy. Jeśli cierpimy na refluks, powinniśmy zacząć od uniesienia wezgłowia łóżka.
Co do nawyków żywieniowych zaleca się, aby ostatni posiłek przyjmować 2-3 godziny przed snem. Właściwe będzie też spożywanie ich w mniejszej ilości, jednak częściej. Warto jest unikać produktów i dań, które podnoszą kwaśność soków żołądkowych. Należą do nich między innymi potrawy tłuste, pikantne i smażone, cebula, cytrusy, kawa czy czekolada. Dużą poprawę w złagodzeniu objawów przynosi też zredukowanie masy ciała u osób otyłych.
Pomocne jest również zrezygnowanie z palenia papierosów i ograniczenie spożywania alkoholu.
Do kogo udać się po pomoc?
Specjalistą, który pomoże nam w walce z dolegliwościami jest lekarz rodzinny. To właśnie on zajmuje się początkową diagnostyką i leczeniem pacjenta. Jeśli jednak jego działania nie przynoszą efektów, wówczas należy udać się do gastrologa w celu dokładniejszej diagnostyki i ewentualnego leczenia.
W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.