Hipoglikemia związana jest z patologicznym obniżeniem stężenie glukozy we krwi. Stan ten prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych narządów, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jakie objawy informują o wystąpieniu hipoglikemii i jak przebiega jej leczenie?
Spis treści:
Co to jest hipoglikemia? Na czym polega niedocukrzenie?
Hipoglikemia, nazywana inaczej niedocukrzeniem, występuje, gdy stężenie glukozy we krwi wynosi poniżej 3,9 mmol/l. Najczęściej stan ten rozwija się u cukrzyków. Diagnostyką i leczeniem hipoglikemii zajmuje się endokrynolog dziecięcy – w przypadku młodych pacjentów. Endokrynolog będzie również specjalistą, do którego kierują się dorośli pacjenci z objawami hipoglikemii.
Niedocukrzenie wpływa na zaburzone funkcjonowanie narządów w organizmie ludzkim, dlatego jest to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie, gdy stan ten trwa dość długo.
Hipoglikemia reaktywna – co warto o niej wiedzieć?
Wyróżnia się również pojęcie, jakim jest hipoglikemia reaktywna. Polega ona na zaburzeniu gospodarki węglowodanowej. Stan taki pojawia się w czasie około 3 do 5 godzin od momentu spożycia posiłku. Reaktywna hipoglikemia pojawia się u pacjentów, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy, a także osób, które mają za sobą operacje na przewodzie pokarmowym.
Hipoglikemia objawy – jak rozpoznać niedocukrzenie?
Najbardziej charakterystyczne objawy hipoglikemii, to:
- uczucie niepokoju,
- zwiększona nerwowość,
- drżenie mięśni, przede wszystkim rąk,
- zawroty głowy,
- silne uczucie głodu,
- osłabienie,
- nagłe poty,
- tachykardia,
- uczucie zimna,
- bladość skóry,
- bóle głowy,
- nudności.
W przebiegu hipoglikemii mogą, ale nie muszą, występować wszystkie z wymienionych objawów jednocześnie. U każdego pacjenta niedocukrzenie może się objawiać inaczej. Wiele zależy m.in. od dodatkowo występujących chorób, a także tempa spadku stężenia cukru we krwi. W skrajnych pojawiają się poważne zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Gdy dochodzi m.in. do problemów z oddychaniem czy drgawek, może to być znak, że nastąpiło uszkodzenie mózgu.
Hipoglikemia w ciąży – co warto o niej wiedzieć?
Hipoglikemia może również wystąpić u kobiet będących w ciąży. Jest to związane z naturalnym zjawiskiem wzrastania poziomu insuliny w ciąży, co z kolei prowadzi do spadku stężenia glukozy we krwi. Zbyt niski poziom cukru we krwi u kobiety w ciąży, może jednak prowadzić do rozwoju hipoglikemii ciążowej. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest niewłaściwe odżywianie się kobiety. Niedocukrzenie może również pojawiać się u kobiet, które w przeszłości zmagały się z cukrzycą.
Hipoglikemia u dzieci – z czym to się wiąże?
Niedocukrzenie to stan, który może wystąpić także u dziecka. Pojawia się u dzieci zmagających się z cukrzycą, ale i u zdrowych, które np. nie jadły śniadania, a dodatkowo są po intensywnym wysiłku fizycznym. Objawy hipoglikemii u dzieci są takie same, jak w przypadku dorosłych. W zależności od aktualnego stanu małego pacjenta oraz występujących objawów, konieczne jest wdrożenie indywidualnie dopasowanego leczenia.
Hipoglikemia może się pojawiać w wyniku cukrzycy. Wśród jej przyczyn wymienia się także niedożywienie, schorzenia wątroby, stres czy też zbyt długie przerwy między posiłkami. Ze względu na możliwe powikłania zdrowotne, a nawet zagrożenie życia, w przypadku pojawienia się charakterystycznych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Częste epizody hipoglikemii mogą również wymagać stałej opieki lekarskiej i wdrożenia indywidualnie dopasowanego leczenia.