Operacja mężczyzny z ginekomastią

Ginekomastia – objawy i leczenie

Nadzór merytoryczny:

dr n.med. Paweł Stachowiak

Operacja mężczyzny z ginekomastią

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego, pojawia się wbrew pozorom u wielu mężczyzn w różnym wieku. Jest to najczęstsza choroba piersi u mężczyzn, wpływająca na defekt estetyczny i będąca podłożem wielu kompleksów u mężczyzn. Możliwe jest jej leczenie, a wdrożona metoda zależy od przyczyny wystąpienia tego schorzenia.

Ginekomastia – czym się charakteryzuje?

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn, może dotyczyć jednej lub obu piersi. Diagnostyką i leczeniem tego schorzenia zajmuje się najczęściej endokrynolog. Specjalista od ginekomastii u dorosłych, ale i endokrynolog dziecięcy, to lekarze, z pomocy których można skorzystać w Centrum Medycznym Sedimed.

Problem ten może mieć różne przyczyny, przy czym u nawet 30% zdrowych mężczyzn stwierdza się występowanie ginekomastii idiopatycznej. Mowa o niej w przypadku, gdy nie da się określić przyczyny jej rozwoju.

Lipomastia a ginekomastia

Trzeba również wspomnieć o tym, czym jest lipomastia. Piersi mężczyzny mogą wyglądać bowiem na przerośnięte, ale z różnych powodów. Bardzo często nadwaga, która prowadzi do odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej, skutkuje powiększeniem piersi. Taki efekt to lipomastia. W przypadku ginekomastii przerośnięty jest gruczoł piersiowy, a efekt ten występować może nawet u szczupłych i zdrowych mężczyzn.

Objawy ginekomastii

Najbardziej charakterystyczny i zauważalny objaw ginekomastii to powiększenie piersi u mężczyzny, co jest związane ze wspomnianym łagodnym przerostem tkanki gruczołowej. Ginekomastia może występować jedno- bądź dwustronnie. Zdarza się również, że jedna pierś jest bardziej przerośnięta, a druga mniej.

Dodatkowo piersi mogą sprawiać wrażenie bolesnych i tkliwych. Zwiększona wrażliwość nie powoduje jednak silnych dolegliwości bólowych.

Leczenie ginekomastii – metody dobrane zależnie od przyczyny

W ginekomastii stosuje się różne metody leczenia, które dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta, a przede wszystkim przyczyny wystąpienia tego schorzenia. Jeżeli ginekomastia jest schorzeniem, które rozwinęło się np. w wyniku przyjmowanych leków (m.in. leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, dolegliwości gastrycznych, niepłodności), lekarz może zmodyfikować metody terapeutyczne i zmienić sposób dawkowania oraz rodzaj przyjmowanych preparatów.

Ginekomastia może być również spowodowana chorobami nowotworowymi. W takich przypadkach najważniejsze jest leczenie choroby podstawowej.

Operacja ginekomastii – czy to konieczne?

W przypadku przerostu gruczołu piersiowego, który nie ma wyraźnej przyczyny w nowotworach bądź innych schorzeniach, jest to dla panów problem głównie natury estetycznej. Tu rolę odgrywa leczenie chirurgiczne i zabiegi medycyny estetycznej, które mają na celu poprawić wygląd piersi u mężczyzny.

Operacja ginekomastii nie zawsze jest konieczna. Może być również stosowane leczenie farmakologiczne, które np. poprawia gospodarkę hormonalną w organizmie, a także pracę poszczególnych narządów – wątroby, nerek, tarczycy – których zaburzenia w funkcjonowaniu mogą przyczyniać się do wystąpienia ginekomastii.

Ginekomastia po testosteronie – wpływ stosowania sterydów

Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn może być spowodowany stosowaniem sterydów anabolicznych lub androgenów. Jest to związane ze wzrostem poziomu testosteronu we krwi. Za regulację stężenia testosteronu u mężczyzn odpowiadają estrogeny, które powstają z androgenów. Enzym aromataza, łącząc się z testosteronem, prowadzi do jego przekształcenia w estradiol. Przyjmowanie sterydów doprowadza do odwrócenia działania androgenów, a efektem jest rozrost gruczołów piersiowych.

Ginekomastia to zatem złożony problem, który może mieć różne przyczyny, a sposób postępowania zależny jest od ich określenia.