Nierzadko wtedy, gdy pojawia się chrypka, trudności w mówieniu, kaszel, a nawet gorączka, możemy mieć do czynienia z zapaleniem krtani. Jest to stan zapalny fałdów głosowych, a także tkanek, które je otaczają, a podłożem bywają infekcje wirusowe, choć nie tylko. Jakie jeszcze przyczyny może mieć zapalenie krtani? Jak się objawia i na czym polega leczenie?
Spis treści:
Zapalenie krtani – jedna z najczęstszych infekcji górnych dróg oddechowych
Zapalenie krtani należy do grupy najczęściej występujących infekcji górnych dróg oddechowych. Może rozwinąć się o każdej porze roku i u każdego, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Bywa spowodowane warunkami, w których przebywa pacjent, np. uporczywym zadymieniu bądź w pobliżu oparów różnego rodzaju, ale i nierzadko występuje u osób, które na co dzień pracują aparatem mowy.
Ten stan zapalny może mieć przebieg ostry i trwający krótko, ale i bywa, że trwa dłużej niż 3 tygodnie. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia ze stanem określanym jako przewlekłe zapalenie krtani.
Zapalenie krtani – objawy
Najczęstsze objawy zapalenia krtani to pieczenie i drapanie w gardle. Odczuwana może być nadmierna suchość, niekiedy pojawia się uporczywy kaszel. Z czasem dochodzą zmiany w głosie – charakterystyczna chrypka, odchrząkiwanie, coraz większe trudności w mówieniu. Mogą również występować problemy z oddychaniem.
W zależności od przyczyny zapalenia krtani może pojawić się gorączka, ogólne osłabienie organizmu i objawy grypopodobne. Im dłużej utrzymuje się taki stan, tym coraz mocniej obrzęknięta staje się śluzówka, co wpływa na nasilenie trudności w oddychaniu oraz mówieniu.
Przyczyny zapalenia krtani
W sezonie jesienno-zimowym najczęściej dochodzi do stanu zapalnego krtani w wyniku infekcji wirusowej. Wiosną częściej chorują alergicy, latem za to wystarczy gwałtowna zmiana temperatur, np. wyjście z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie panuje zdecydowanie wyższa temperatura.
Przy przewlekłym zapaleniu krtani przyczyn upatruje się w niewłaściwym stylu życia, nadmiernym stosowaniu używek czy przebywaniu w środowisku, gdzie jest dużo dymu tytoniowego czy szkodliwych oparów. Problem ten pojawia się również u nauczycieli, prezenterów czy aktorów, którzy zdecydowanie intensywniej eksploatują tę część układu oddechowego, dlatego bardziej są narażeni na rozwój stanów zapalnych, w tym krtani.
Wśród poważniejszych przyczyn tego stanu wymienia się także polipy, ale i nowotwory. Poza tym warto wiedzieć, że zapalenie krtani mogą wywoływać zarówno wirusy, jak i bakterie, przy czym wymienia się także niezakaźne czynniki zapalne, takie jak:
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- długi czas używania inhalatora,
- palenie papierosów,
- zanieczyszczenie środowiska.
Zapalenie krtani – jak leczyć w zależności od przyczyny?
W celu wdrożenia skutecznego leczenia niezbędne jest określenie pierwotnej przyczyny stanu zapalnego krtani. W przypadku infekcji wirusowej stosuje się farmakoterapię, której celem jest łagodzenie występujących objawów. Antybiotyki są niezbędne tylko w przypadku nadkażenia bakteryjnego.
Przy przewlekłym stanie zapalnym kluczowe jest wyeliminowanie czynnika drażniącego. Niezależnie od przyczyny należy ograniczyć mówienie, szczególnie szeptanie, które wbrew pozorom nie sprzyja zdrowieniu i niwelowaniu nieprzyjemnych objawów. Jeśli krtań daje się we znaki w wyniku chorób występujących po stronie innych układów bądź narządów w organizmie, kluczowe jest leczenie choroby podstawowej.
Gdy uciążliwa chrypka utrzymuje się przez dłuższy czas, pojawiają się kolejne objawy, a domowe sposoby nie dają efektów, należy skorzystać z pomocy lekarskiej, aby zdiagnozować problem i wdrożyć indywidualnie dopasowane postępowanie terapeutyczne.