Powszechnie uważa się, że grzybica paznokci to problem wyłącznie estetyczny. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ w rzeczywistości jest to zmiana chorobowa, która może być powodem nieprzyjemnych problemów. Dowiedz się, czym dokładnie jest grzybica paznokci, jakie są przyczyny tej choroby paznokci, jakie daje objawy i jak przebiega jej leczenie.
Spis treści:
Czym jest grzybica paznokci u nóg i rąk?
Grzybica paznokci to choroba zakaźna, często mająca charakter nawrotowy. Wywoływana jest przez grzyby, najczęściej dermatofity. Należy do najczęstszych dermatoz (chorób skóry i jej przydatków). Grzybica paznokci może występować w różnych typach, które zależą m.in. od rodzaju grzyba, który zaatakował płytkę paznokcia, miejsca występowania zmian oraz dolegliwości. W tym kontekście możemy wyróżnić:
- grzybicę podpaznokciową boczną i dalszą;
- grzybicę podpaznokciową bliższą;
- grzybicę powierzchniową;
- grzybicę wewnątrzpłytkową;
- grzybicę dystroficzną.
Lekarzem właściwym dla leczenie grzybicy i innych chorób paznokci jest dermatolog.
Grzybica paznokci – przyczyny
Grzybica jest wywoływana przez zakażenie grzybami chorobotwórczymi, takimi jak dermatofity, grzyby drożdżopodobne i grzyby pleśniowe. Jako że tego typu organizmy bardzo dobrze rozwijają się w środowisko wilgotnym i ciepłym, to grzybica paznokci u nóg jest znacznie częstszym problemem niż grzybica paznokci u rąk. Grzybicą łatwo zakazić na basenach i w saunach, a także korzystając z wypożyczonych butów, np. łyżew, butów narciarskich czy butów do kręgli. Miejscem potencjalnego zakażenia mogą być salony manicure i pedicure, które nie dbają o sterylność. Ponadto grzybicą paznokci łatwo zakazić się w domu od członka rodziny, m.in. poprzez korzystanie z jednej kabiny prysznicowej.
Czynnikami podnoszącymi ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci są też m.in.:
- nadwaga i otyłość;
- łuszczyca;
- cukrzyca;
- choroby naczyń obwodowych;
- płeć męska;
- wiek powyżej 60 lat;
- AIDS;
- palenie tytoniu.
Objawy grzybicy paznokci
Objawy grzybicy paznokci mogą być we wczesnym stadium niezauważalne, szczególnie u kobiet, które mają stale pomalowane paznokcie. Z biegiem czasu może dochodzić do:
- przebarwień paznokci;
- pogrubienia płytki bądź jej łamliwości i kruchości;
- odkształceń i pofałdowań paznokcia;
- oddzielania się paznokcia od łożyska;
- wydzielania się nieprzyjemnego zapachu;
- swędzenia i pieczenia;
- zapalenia wałów paznokciowych.
Zaawansowana grzybica paznokci u nóg może wywoływać ból i powodować trudności z chodzeniem.
Leczenie grzybicy paznokci
Leczenie grzybicy paznokci zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku kiedy zajęta jest tylko część płytki mogą wystarczyć dostępne w aptekach antygrzybiczne maści, kremy, żele i inne preparaty, które stosuje się miejscowo.
Jeśli miejscowe preparaty nie działają lub choroba często nawraca, wówczas konieczne może okazać się ogólnoustrojowe leczenie grzybicy paznokci poprzez stosowanie leków doustnych. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się też leczenie grzybicy paznokci z pomocą lasera, który zabija drobnoustroje chorobotwórcze.
Grzybica paznokci u rąk i nóg – profilaktyka
Profilaktyka grzybicy paznokci u rąk i nóg jest ważna nie tylko w kontekście uniknięcia tej choroby, ale również w czasie leczenia. W ramach profilaktyki należy przede wszystkim dbać o higienę paznokci i unikać czynników ryzyka (stosować klapki na basenach, nie korzystać z wypożyczonego obuwia, nosić wyłącznie własne buty i rękawiczki, korzystać z usług sprawdzonych salonów kosmetycznych, nosić oddychające skarpety i buty).