Echokardiografia Szczecin

Podstawa profilaktyka zdrowia serca oraz diagnostyka większości chorób układu sercowo-naczyniowego wymagają przeprowadzenia USG serca – w Szczecinie badanie to wykonać można w Centrum Medyczny Sedimed. Dowiedz się, czym jest echo serca i na czym polega to badanie, jakie są wskazania do wykonania tej diagnostyki oraz jak umówić się na echo serca w Szczecinie w Centrum Medycznym Sedimed.

Czym jest echokardiografia serca?

Echo serca czyli przezklatkowe badanie ultrasonograficzne (USG serca). Badanie ma charakter nieinwazyjny. Umożliwia uwidocznienie serca i głównych naczyń krwionośnych. Służy do wykrywania zaburzeń kurczliwości mięśnia sercowego.

Echo serca Szczecin – co to za badanie i jakie choroby pozwala wykryć?

USG serca (nazywane też echem serca) to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Ma ono charakter nieinwazyjny i jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Polega na zobrazowaniu stanu serca, na podstawie którego można rozpoznać takie choroby, jak m.in.:

  • nabyte i wrodzone wady serca;
  • zapalenia mięśnia sercowego;
  • przerost mięśnia sercowego;
  • nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu zastawek;
  • płyn w osierdziu;
  • choroby spichrzeniowe;
  • nieprawidłowe masy w sercu (np. guzy).

Jakie są wskazania do wykonania USG Serca? Szczecin Sedimed

Osoby, które przeszły zawał mięśnia sercowego lub mają zdiagnozowane inne choroby układu sercowo-naczyniowego powinny wykonywać USG zgodnie z zaleceniami, jakie wydaje im lekarz prowadzący. Echo serca w Szczecinie mogą wykonywać też pozostali pacjenci w ramach profilaktyki zdrowia lub diagnostyki przyczyn występujących u nich symptomów. Objawy, które mogą wskazywać na nieprawidłowości mięśnia sercowego i jednocześnie są wskazaniem do wykonania USG serca, to np.:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • kołatanie i arytmia serca;
  • często nawracające uczucie zmęczenia;
  • ból i dyskomfort w klatce piersiowej;
  • zadyszka po lekkim wysiłku fizycznym;
  • zasłabnięcia i omdlenia.

Echo serca 3D

Dodatkowo posiadamy również głowicę umożliwiającą obrazowanie serca 3D (echo serca 3D) – pozwala często na lepsze uwidocznienie niektórych struktur serca, a jakość badania (oceny frakcji wyrzutowej lewej komory) jest porównywalna z badaniem rezonansu magnetycznego co jest szczególnie istotne w przypadkach granicznych przed kwalifikacją do procedur inwazyjnych.

Echo serca – badanie, które pomaga rozpoznać różne choroby serca

Echokardiografia jest badaniem koniecznym po zawale mięśnia sercowego czy w rozpoznawaniu innych chorób mięśnia sercowego jak np.:

Echo serca jest stosowane w diagnostyce i monitorowaniu skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego. Pozwala monitorować ewentualne powikłania po chemioterapii. Badanie to pozwala szacować ciśnienia w jama serca oraz stanowi podstawowe badanie u osób z niewydolnością serca zarówno skurczową jak i rozkurczową. Niezwykle przydatne u pacjentów z dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej i arytmiami. Pozwala wstępnie ocenić występowania zatorowości płucnej czy nadciśnienia płucnego. Jest również niezbędna w monitorowaniu leczenia nadciśnienia płucnego i kardiomiopatii. Echokardiografia pozwala również ocenić funkcję serca u pacjentów podwyższonego ryzyka przed zabiegami chirurgicznymi oraz w grupach wykonujących specjalne zawody (sportowcy, żołnierze).

Badanie echo serca – jak się do niego przygotować?

Przezklatkowe badanie serca nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, podobnie wygląda to w przypadku echokardiografii dopplerowskiej. Pacjent nie musi być na czczo, nie jest wymagane picie odpowiednich ilości płynów, nie ma również zaleceń dotyczących odstawienia leków przed badaniem.

Jak przebiega badanie serca metodą echokardiografii?

W czasie echokardiografii pacjent kładzie się na lewym boku, zgodnie z instrukcją lekarza. Na jego ręce i nogi zakładane są elektrody, które rejestrują rytm serca w czasie badania. Lekarz nakłada na klatkę piersiową pacjenta niewielką ilość żelu, który ułatwia przepływ fal ultradźwiękowych umożliwiających utworzenie obrazu serca. Następnie przykłada do klatki piersiowej pacjenta głowicę emitująca ultradźwięki i wykonuje nią delikatne ruchy, tak aby dokładnie obejrzeć mięsień sercowy i aortę w różnych przekrojach. Na podstawie powracającego do niej echa aparatura jest w stanie zobrazować pracę serca.

Czy echokardiografia jest bezpieczna?

Badanie echo serca jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie stanowi niebezpieczeństwa dla pacjenta, ponieważ polega wyłącznie na wysyłaniu fal ultradźwiękowych, które nie wykazują szkodliwego działania na ludzki organizm. Echokardiografia nie wiąże się zatem z żadnym ryzykiem. W małej liczbie przypadków może dochodzić do łagodnych reakcji alergicznych na żel nakładany na klatkę piersiową. Są one jednak łatwe do opanowania i nie stanowią zagrożenia dla pacjenta.

USG serca Szczecin prywatnie – umów się na konsultację z kardiologiem w Sedimed Szczecin

USG serca w Szczecinie prywatnie możesz wykonać w czasie konsultacji z kardiologiem w Centrum Medycznym Sedimed. W celu umówienia się na wizytę wystarczy zadzwonić pod podany na stronie numer telefonu lub wypełnić formularz elektroniczny, który umożliwia łatwe znalezienie wolnych terminów u wybranego specjalisty, a także przesłanie posiadanej przez pacjenta dokumentacji medycznej oraz wyników wykonanych badań.