Cukrzyca

Cukrzyca – rodzaje, objawy, leczenie

Nadzór merytoryczny:

dr n.med. Paweł Stachowiak

Cukrzyca

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, która niestety występuje coraz częściej. Dowiedz się, czym jest cukrzyca, jak ją rozpoznać i jak powinno przebiegać prawidłowe leczenie tej choroby.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, która wynika z zaburzonego wydzielania insuliny przez trzustkę bądź nieprawidłowego działania tego hormonu. Liczba osób chorujących na cukrzycę niestety rośnie, a ma to związek głównie ze współczesnym trybem życia, czyli niezdrową dietą, stresem, małą ilością snu i brakiem aktywności fizycznej. Ryzyko zachorowania na cukrzycę rośnie wraz z wiekiem.

Nieleczona cukrzyca może niestety prowadzić do niewydolności narządów, dlatego tak istotne jest jej wykrycie, a następnie wdrożenie zaleceń dotyczących diety i aktywności, a także przyjmowania właściwych leków.

Rodzaje cukrzycy

Według podstawowego podziału możemy wyróżnić trzy rodzaje cukrzycy. Istnieją także specyficzne typy tej choroby, które mogą występować w szczególnych okolicznościach.

  • Cukrzyca typu 1. – ten rodzaj cukrzycy wywołany jest zniszczeniem komórek beta trzustki. Nie da się zapobiec jej wystąpieniu, najczęściej pojawia się u dzieci i osób młodych.  W tym typie możemy wyróżnić też cukrzycę LADA, czyli cukrzycę o podłożu autoimmunologicznym, występującą u osób dorosłych. Z kolei cukrzyca monogenowa występuje w wyniku pojedynczej mutacji genowej, a jej wykrycie wymaga wykonania badań genetycznych.
  • Cukrzyca typu 2. – cukrzycy, której ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Jej przyczyną jest insulinooporność, czyli zaburzenie metaboliczne, polegające na obniżeniu wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Cukrzyca typu 2. stanowi 80–85% wszystkich przypadków cukrzycy. Szczególnie narażone są na nią osoby otyłe oraz z nadciśnieniem tętniczym.
  • Cukrzyca typu 3. – rodzaj cukrzyc wtórnych, które mogą wynikać z takich czynników, jak m.in. choroby trzustki, genetyczne zaburzenia metaboliczne, choroby gruczołów dokrewnych (np. nadnerczy, tarczycy) czy przyjmowanie leków w chorobach układu krążenia.
  • Cukrzyca w ciąży – typ cukrzycy występujący u kobiet ciężarnych i ustępujący po urodzeniu dziecka. Wystąpienie cukrzycy w ciąży wiąże się niestety z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. w przyszłości.

Poznaj objawy cukrzycy

Cukrzyca może nie dawać objawów przez długi czas. Można rozpoznać ją przez oznaczenie poziomu glukozy we krwi, jednak to wymaga regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Zauważalne objawy, jakie może dawać cukrzyca, to m.in.:

  • wzmożone pragnienie,
  • częstomocz,
  • utrata wagi pomimo sporego apetytu,
  • senność i osłabienie,
  • zaburzenia widzenia,
  • trudność w gojeniu się ran i łatwo powstające sińce,
  • stany zapalne skóry,
  • zaburzenia erekcji u mężczyzn,
  • przewlekłe zapalenie pochwy u kobiet.

Jak przebiega leczenie cukrzycy?

Lekarzem specjalistą w zakresie tej choroby metabolicznej jest diabetolog – leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na prowadzeniu właściwego trybu życia. Dieta w cukrzycy i aktywność fizyczna odgrywają najistotniejszą rolę w łagodzeniu objawów i zapobieganiu powikłaniom.

Leczenie cukrzycy typu 1. może odbywać się wyłącznie poprzez podawanie insuliny oraz łagodzenie objawów stosowaniem właściwej diety oraz odpowiednią dawką aktywności fizycznej. W przypadku cukrzycy typu 2. również należy stosować odpowiednią, zaleconą przez lekarza dietę, a także prowadzić aktywność fizyczną. Pacjentom z tym typem cukrzycy przepisuje się leki przeciwcukrzycowe, a w przypadku nasilenia choroby także insulinę. Leczenie cukrzycy w ciąży powinno odbywać się wyłącznie w ośrodkach, które specjalizują się w diabetyce ginekologicznej.