Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów, który powoduje zgon pacjenta najczęściej spośród wszystkich nowotworów. Dowiedz się, jakie rodzaje raka płuc wyróżniamy, jakie objawy daje nowotwór płuc, jakie są jego przyczyny. Poznaj najczęściej stosowane metody jego leczenia.
Spis treści:
Rak płuc – co to za choroba?
Rak płuc to tak naprawdę kilkadziesiąt nowotworów złośliwych występujących w obrębie płuc, które mogą różnić się od siebie m.in. budową czy lokalizacją. Nowotwory płuc wywodzą się z komórek, które wyściełają drogi oddechowe. Najczęściej powstają one oskrzelach głównych, mniejszych oskrzelach i oskrzelikach prowadzących do pęcherzyków płucnych.
Jakie rodzaje raka płuc wyróżniamy?
Histopatologiczny podział nowotworów płuc wyróżnia:
- gruczołowego raka płuc (ok. 45% wszystkich przypadków);
- płaskonabłonkowego raka płuc (ok. 30% wszystkich przypadków);
- drobnokomórkowego raka płuc (ok. 15% wszystkich przypadków, szczególnie złe rokowania);
- wielkokomórkowy rak płuc (ok. 10% wszystkich przypadków);
- rakowiaki (kilka procent wszystkich przypadków, lepsze rokowania niż pozostałe rodzaje nowotworu płuc).
Czy rak płuc jest wyleczalny?
Rak płuc należy do najgorzej rokujących nowotworów, a leczenie raka płuc jest trudne. Niestety większość osób, u których zdiagnozowano tę chorobę, umiera. Śmiertelność może wynosić nawet ponad 90%. Nieleczony pacjent może przeżyć z nowotworem płuc ok. 6–8 miesięcy, leczony ma do 40% szans na przeżycie 2 lat i tylko 10% na przeżycie 5 lat.
Nowotwór płuc – przyczyny
Najczęstszym czynnikiem prowadzącym do raka płuca jest palenie papierosów – zarówno czynne, jak i bierne. Rak płuc może rozwinąć się również wskutek oddziaływania czynników środowiskowych, takich jak m.in. smog. Ponadto nowotwór płuc występuje u osób pracujących w środowisku, w którym występują szkodliwe czynniki – do czynników mogących być przyczyną raka płuc należą m.in. ołów, beryl, chrom, nikiel, azbest i związki chemiczne wykorzystywane przy produkcji koksu. Należy wspomnieć również o uwarunkowaniach dziedzicznych.
Najczęstsze objawy raka płuc
Najczęstsze objawy raka płuc są łagodne, dlatego wiele osób je bagatelizuje, co powoduje późne rozpoznanie choroby i zmniejszenie szans na wyleczenie. Wczesne objawy nowotworu płuc to m.in.:
- kaszel,
- częste infekcje płucne,
- chrypka,
- duszności,
- świszczący oddech,
- wykrztuszanie wydzieliny z krwią,
- bóle w klatce piersiowej i barkach,
- chroniczne zmęczenie i osłabienie,
- spadek masy ciała bez stosowania diety odchudzającej.
Najczęstsze objawy raka płuc mogą zatem przypominać zwykłe infekcje dróg oddechowych. Osoby palące papierosy lub narażone na inne czynniki wywołujące raka płuc powinny być szczególnie narażone na ich występowanie i odpowiednio szybko zdecydować się na właściwą diagnostykę. Późne objawy raka płuc są specyficzne i pozwalają szybciej rozpoznać nowotwór, niestety jego wyleczenie jest już wtedy niemal niemożliwe.
Na czym polega leczenie raka płuc?
Metoda leczenia raka płuc zależy od rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania. Wyróżniamy:
- radykalne metody leczenia, podejmowane z zamiarem całkowitego wyleczenia pacjenta, najczęściej są to metody operacyjne;
- paliatywne metody leczenia, mające na celu wydłużenie życia pacjenta, ale bez szans na całkowite wyleczenie (chemioterapia, radioterapia);
- leczenie objawowe, mające na celu poprawę jakości życia pacjenta, bez szans na wyleczenie.
Kiedy konieczna jest operacja raka płuc?
Chirurgia onkologiczna umożliwia wykonanie operacji raka płuc, które mogą dać szanse na wyleczenie pacjenta. Wśród zabiegów wyróżnia się:
- lobektomię – jest to operacja raka płuc, polegająca na wycięciu płata płuca, zabieg ten wykonuje się u 2/3 pacjentów z rakiem płuc;
- pneumonektomię – usunięcie guza płuca poprzez wycięcie całego płuca;
- segmentektomię – wycięcie fragmentu jednego z płatów płuca, wykonywane w przypadku niewielkich guzów lub u pacjentów, u których stan zdrowia nie pozwala na bardziej rozległą operację.
Jak już wspomniano wyżej, operacja raka płuc należy do metod leczenia o założeniu radykalnym, czyli mającym na celu wyleczenie pacjenta. W przypadku braku przerzutów i mało rozległych guzów płuca może przynieść oczekiwane efekty. Niestety zakwalifikowanie pacjenta do operacyjnego leczenia raka płuc wymaga wczesnego zdiagnozowania choroby. Z tego powodu zaledwie ok. 30% pacjentów można poddać leczeniu chirurgicznemu.