Spis treści:
Wypadanie płatka zastawki mitralnej
Aparat zastawkowy serca może ulegać różnym wadom i nieprawidłowościom. Jednym z takich problemów jest zespół wypadania płatka zastawki mitralnej, albo inaczej zespół Barlowa. Jest to taka sytuacja, kiedy część albo cały płatek zastawki mitralnej niejako wpada do lewego przedsionka serca. Doprowadza to do powstania przerwy, pomiędzy płatkami budującymi zastawkę i cofania się krwi do lewego przedsionka. Taka nieprawidłowość nazywana jest niedomykalnością.
Serce składa się z przedsionków i komór. Pomiędzy nimi natomiast znajduje się „otwór”, którym krew przedostaje się z jednej jamy do drugiej. Nie jest to jednak przepływ niczym nieograniczony. Ulokowane są tam bowiem zastawki, które regulują kierunek jej przepływu. Są one zbudowane z płatków, które stykając się ze sobą, czasowo zamykają przepływ krwi. W sercu mamy cztery zastawki. Aortalna i pnia płucnego znajdują się kolejno pomiędzy lewą komorą i aortą, oraz prawą komorą i pniem płucnym. Pomiędzy przedsionkiem, a komorą znajdują się natomiast zastawka mitralna, po lewej stronie serca i trójdzielna, zajmująca przestrzeń pomiędzy prawym przedsionkiem, a prawą komorą.
Jakie są przyczyny wady?
Zmiany zwyrodnieniowe typu śluzowatego są jednymi z przyczyn nieprawidłowości. Mogą występować rodzinnie, albo towarzyszyć chorobom genetycznym jak zespół Marfana. Obejmują one aparat zastawkowy, na który oprócz wspomnianych już zastawek, składają się ich struny ścięgniste. Sedno zmian polega na nieprawidłowym powstawaniu sprężystych włókienek, budujących wcześniej wspomniane elementy serca.
Innymi przyczynami problemów z zastawką mitralną mogą być ostre powikłania zawału, takie jak pękniecie mięśnia brodawkowatego. Do takiego samego skutku może doprowadzić infekcyjne zapalenie wsierdzia.
Jak objawia się problem wypadającej zastawki?
Dolegliwości mogą mieć bardzo różny stopień nasilenia, co ma oczywiście związek ze stopniem zaawansowania wady. Objawy które występują, mogą nie mieć w zasadzie żadnego istotnego wpływu na naszą codzienną aktywność, są też jednak takie, które powodują różne powikłania i komplikacje zdrowotne. To na co może skarżyć się pacjent to ból w okolicy serca i jego kołatania, zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia z omdleniami.
Jeśli chodzi o nieprawidłowości, jakie w trakcie badania lekarz może znaleźć, to na pewno jest to szmer słyszalny nad sercem.
Jak zdiagnozować zespół wypadania płatka zastawki mitralnej?
W przypadku kardiologii, podstawowym badaniem jakie wykonuje się u pacjentów jest EKG. Można z niego odczytać wiele informacji, w tym również takie, które sugerują zaburzenia dotyczące zastawki mitralnej. Z innych przydatnych metod diagnostycznych, można też wykonać RTG klatki piersiowej. Jednak podstawowym i najważniejszym badaniem, które daje stuprocentowe rozpoznanie wszelkich wad zastawkowych jest USG serca. Pokazuje ono zarówno nieprawidłowości w budowie i pracy zastawki mitralnej, jak i nieprawidłowy kierunek przepływu przez nią krwi.
Jakie są dostępne metody leczenia i kto nam pomoże?
Osoby bez dolegliwości, które wpływają na ich funkcjonowanie nie muszą poddawać się żadnej terapii. Zaleca się w tym przypadku codzienny tryb życia i podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Mimo to ważne jest, aby osoby takie co 3-5 lat pokazywały się u kardiologa, w celu weryfikacji ich stanu.
Zalecone leczenie farmakologiczne skupia się na zwalczaniu objawów. W przypadku kołatań serca i bólów w klatce piersiowej, lekarz może zalecić leki z grupy beta-blokerów, które zmniejszą częstość jego pracy. Gdy pojawiają się omdlenia, pomocne może okazać się zwiększenie podaży płynów i soli, natomiast w cięższych sytuacjach stosować można również mineralokortykosteroidy. W niektórych przypadkach niezbędne jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru lub zawału.
Jeżeli jest taka konieczność, u pacjenta wykonuje się operację. Polega ona albo na naprawie własnej zastawki, albo jej wymianie na inną.
Pomoc lekarska w tym przypadku powinna być udzielona przez specjalistę kardiologa. To właśnie on w najpewniejszy sposób zdiagnozuje problem i zaleci najwłaściwsze leczenie.
W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.