Bloki przewodzenia serca; Kardiologia

Bloki przewodzenia serca

Nadzór merytoryczny:

dr n.med. Paweł Stachowiak

Bloki przewodzenia serca

Bloki przewodzenia serca to problemy w działaniu komórek nerwowych znajdujących się w sercu. Polegają na tym, że impuls elektryczny zostaje opóźniony lub zatrzymany. W zależności od tego, w jakim miejscu to nastąpi, część komórek mięśniowych skurczy się z opóźnieniem lub w ogóle.

Bloki przewodzenia serca

Kilka słów o budowie i dzianiu serca

          Żebyśmy w prostszy sposób mogli zrozumieć schorzenia dotykające naszego serca, musimy zdobyć podstawowe wiadomości na temat zarówno jego budowy, jak i funkcjonowania. Jest ono bardzo złożoną strukturą, ale najprościej jest przyrównać je do pompy. Poprzez swoją rytmiczną i regularną pracę ma ona zapewnić stały przypływ krwi po całym organizmie.

            Serce jest kurczącym się mięśniem, składającym się z czterech jam. Do dwóch z nich, które nazywamy przedsionkami, krew z ciała wraca do serca. Następnie przechodzi ona z nich do dwóch kolejnych jam, które nazywamy komorami. Krew wypompowuje się do tętnic, które rozprowadzają ją po całym organizmie.

            Jak to się w zasadzie dzieje, że serce kurczy się w regularny i rytmiczny sposób? Żeby rozwikłać tę zagadkę, musimy przyjrzeć się jego budowie trochę bliżej używając do tego mikroskopu. Znajdziemy wówczas dwa rodzaje komórek. Jedne z nich to włókna mięśniowe, które stanowią zdecydowanie większą część. Poprzez ich synchroniczną pracę możliwe jest to, co nazywamy skurczem i rozkurczem serca. To z kolei powoduje, że jego praca jest skuteczna. Drugi rodzaj włókien, które występują to komórki nerwowe. Właśnie one decydują, jak często będą kurczyły się włókienka mięśniowe. Wysyłają do nich impulsy nerwowe, które decydują o skurczu. Droga impulsów jest z góry ustalona. Zaczyna się na szczycie serca, docierając po kolei najpierw do przedsionków i później do komór. Powoduje to, że kurczą się na zmianę w tej samej kolejności.

Co to są bloki przewodzenia serca?

          Bloki przewodzenia serca to, najprościej rzecz ujmując, problemy w działaniu komórek nerwowych znajdujących się w sercu. Polegają na tym, że w którymś momencie, impuls elektryczny zostaje opóźniony lub zatrzymany. W zależności od tego, w jakim miejscu to nastąpi, część komórek mięśniowych skurczy się z opóźnieniem albo w ogóle się nie skurczy. W ten sposób powstają zaburzenia rytmu serca. Mogą one nie dawać w zasadzie żadnych objawów, zdarza się jednak, że dają uciążliwe dolegliwości, które znacznie mogą ograniczyć normalne codzienne aktywności, a nawet być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Jakie rozpoznać objawy?

          Choroby dotyczące układu przewodzącego w naszym sercu będą prowadziły do zaburzeń rytmu serca. Nie inaczej jest też w tym przypadku. Jeżeli chodzi o nasilenie występujących objawy, to mogą nie być wcale odczuwalne lub dawać znikome dolegliwości. Istnieją też jednak takie, które znacząco mogą utrudnić funkcjonowanie. W przypadku częstości ich występowania mogą się pojawiać raz na jakiś czas lub ciągle nam towarzyszyć. Objawy, które mogą się pojawić dotyczą obniżenia wytrzymałości fizycznej, osłabienie lub nawet omdleń. Dzieje się tak, gdyż serce poprzez zaburzoną pracę dostarcza do organizmu za mało krwi bogatej w tlen. Z tego powodu jesteśmy niedotlenieni, co może objawiać się właśnie w ten sposób. Jest ważne, zwłaszcza przy powtarzających się omdleniach, aby jak najszybciej zdiagnozować problem, gdyż takie zaburzenia rytmu serca są stanem zagrożenia naszego zdrowia i życia.

Jakie są przyczyny bloków przewodzenia serca i jak zdiagnozować chorobę?

          Są one bardzo różne. Nieprawidłowości mogą być spowodowane wadami wrodzonymi serca lub jego uszkodzeniem w wyniku wielu chorób. Możemy tutaj wymienić powikłania po zawale serca czy jego zapaleniu w wyniku np. infekcji wirusem grypy. Inne choroby, które uszkadzają serce to sarkoidoza, twardzina układowa czy toczeń rumieniowaty. Bloki przewodzenia mogą też wystąpić przy niedoczynności tarczycy, chorobie niedokrwiennej serca, czy zbyt wysokim poziomie potasu we krwi.

          Niektóre leki również mogą wpływać na niewłaściwą pracę serca. Są to głównie leki na nadciśnienie takie jak b-blokery, werapamil czy diltiazem.

Jak rozpoznać i leczyć bloki przewodzenia serca oraz do kogo zgłosić się po pomoc?

          Szybkim, prostym do wykonania i łatwo dostępnym badaniem jest w tym przypadku EKG. Na jego podstawie lekarz jest w stanie określić, w której części serca doszło do zaburzenia i jak bardzo są zaawansowane. Jeżeli pojedyncze badanie nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, możemy zostać skierowani na badanie Holter-EKG. Jest to dokładnie takie samo EKG, które wykonujemy u lekarza, z tym że tutaj jesteśmy podpięci pod aparat, który dokonuje pomiaru przez co najmniej 24 godziny. Pozwala to uchwycić moment, w którym nasze serce zaczęło działać nieprawidłowo, mimo dobrych wyników badań w poprzednik krótkim badaniu. Dodatkowymi metodami, którymi może się posiłkować medyk jest USG serca, które pozwoli zobaczyć czy nie występują nieprawidłowości w jego budowie, które mogłyby być przyczyną dolegliwości.

          Jeżeli zaburzenia przewodzenia nie wpływają na nasze funkcjonowanie, nie wymagają one żadnego leczenia. Natomiast w zaburzeniach dających objawy, szczególnie te związane z omdleniami czy dużym spadkiem naszej wydolności należy podjąć konkretne działania. Metodą z wyboru w tych przypadkach jest stymulacja pracy serca za pomocą stymulatora.

            Jeżeli chodzi o specjalistę, który zajmuje się wszelkimi dolegliwościami i zaburzeniami dotyczącymi serca, to jest to oczywiście lekarz kardiolog. Niemniej, pierwszym lekarzem do którego powinniśmy się udać jest lekarz rodzinny. To ten specjalista wykona i oceni pierwsze badanie EKG, a następnie skieruje nas do kolejnego specjalisty.

 

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Konsultacje wykonuje:

Napisz do nas

kontakt@sedimed.pl