Brodawki wirusowe są to zmiany, które pojawiają się na skórze ponieważ dochodzi do zakażenia przez wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Zmiany chorobowe mogą pojawiać się zarówno na błonach śluzowych jak i podobnie, na narządach płciowych. Wirus, który powoduje powstawanie omawianych zmian chorobowych może być przenoszony z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt. Godnym uwagi jest fakt, że możliwe jest tzw. samoprzeszczepienie wirusa poprzez rozdrapanie istniejącej już zmiany, np. z palca na skórę wokół ust.
Spis treści:
Dlaczego powstają brodawki wirusowe?
Zmiany te, jak już wyżej wspomniano, powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Zakażenie takie następuję w rezultacie:
- bezpośredniego kontaktu ze skórą lub błoną śluzową. Podobnie wirus dociera do naskórka również w miejscu istniejących urazów,
- w trakcie kontaktów seksualnych. Stąd też objawem takiego zakażenia jest wówczas występowanie tzw. kłykcin kończystych.
Istnieje wiele rodzajów wirusa HPV – wśród nich są także takie, które sprzyjają rozwojowi nowotworów. Tzw. kurzajki powstają poprzez zakażenie łagodną formą tego wirusa.
Jak wyglądają brodawki wirusowe?
Wyróżnia się kilka rodzajów tych zmian chorobowych:
brodawki zwykłe:
- najczęściej spotykane, tzw. kurzajki,
- grudki o nierównej powierzchni,
- występują najczęściej na palcach i grzbietach rąk
brodawki stóp:
- zmiany w formie grudek umiejscowione na podeszwie stóp.
Wyróżnia się dwa typy tych zmian:
- pierwszy z nich wnika głęboko w skórę, na ogół pojedyncze i bolesne, mogą nawet utrudniać chodzenie, są oporne na leczenie dlatego też mogą utrzymywać się przez wiele lat,
- bardziej powierzchowne (tzw. mozaikowe), mogą zlewać się w skupiska i są zwykle niebolesne.
brodawki wirusowe płaskie:
– jak sama nazwa wskazuje mają formę małych płaskich grudek,
- zwykle liczne i mogą występować na twarzy, czole, grzbietach rąk,
- występuje najczęściej u dzieci i młodzieży choć mogą być i u dorosłych.
płciowe – tzw. kłykciny kończyste
- przenoszone poprzez kontakt seksualny,
- występują w okolicach narządów płciowych oraz odbytu, stąd też często są przyczyną zgłoszeń do lekarza,
- widoczny jest tzw. wykwit pierwotny mający formę grudki, wokół której pojawiają się inne wykwity, które przybierają formę kalafiorowatych kształtów.
brodawki błon śluzowych jamy ustnej
Kto leczy brodawki?
Chorobę tę leczy lekarz dermatolog. W związku z tym, jeśli istnieje podejrzenie, że objawy z jakimi się zmagamy mogą sygnalizować tę chorobę, tym bardziej warto rozważyć wizytę u lekarza dermatologa, który postawi właściwą diagnozę.
Jak lekarz diagnozuje chorobę?
Lekarz dermatolog diagnozuje brodawki wirusowe na podstawie obrazu klinicznego (typowego wyglądu zmian oraz objawów) oraz podobnie analizując wywiad przeprowadzony z pacjentem.
Jak leczyć brodawki wirusowe?
Leczenie zmian chorobowych prowadzi lekarz dermatolog. Lekarz zalecić może leczenie zachowawcze bądź też zabiegowe. Walkę ze zwykła odmianą choroby, czyli tzw. kurzajkami można rozpocząć od leczenia farmakologicznego. Leczenie takie jest bezbolesne i tanie. Odpowiednim preparatem, zaleconym przez dermatologa, smaruje się zmianę chorobową, choć zdecydowanie częściej wybierana jest opcja zabiegowa.
W przypadku bardzo opornych zmian chorobowych stosuje się różne zabiegi dermatologiczne wśród których wyróżnia się:
- łyżeczkowanie kurzajki – jest to zabieg, który polega na wycięciu kurzajki wraz z korzeniem, niewątpliwie bardzo skuteczny zabieg;
- krioterapia – wymrażanie ciekłym azotem;
- laseroterapia – przy zastosowaniu lasera CO2
- elektrochirurgia – zabieg polega na usuwaniu zmian za pomocą prądu elektrycznego.
Podsumowując, brodawki są problemem dla wielu ludzi z pewnością głównie estetycznym, choć należy pamiętać o tym, że nieleczone mogą powodować dalsze kłopoty zdrowotne. W naszym Centrum Medycznym Sedimed mamy doświadczonych dermatologów, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości związane z brodawkami jak i starannie dobiorą odpowiednią dla Państwa metodę leczenia.